top of page

ÇOCUKLAR İÇİN SERAMİĞİN ÖYKÜSÜ

Seramik sanatçısı Huri Aykut Ülker’in yazdığı, Sibel Ceylan Subay’ın resimlediği “Kedili Atölye, Seramik Çamuru Mucizesi” başlıklı kitapta çocuklara seramiğin öyküsünü anlatılıyor.

Huri Aykut Ülker’in yazdığı, Sibel Ceylan Subay’ın resimlediği “Kedili Atölye, Seramik Çamuru Mucizesi” başlıklı kitap Durma Sanat desteği ve Türk Seramik Derneği’nin katkılarıyla basıldı. Ülker, M.Ö. on binlere uzanan bir geçmişi olan seramik sanatını çocuklara anlatabilmek için konuyu bir masal kurgusu içinde ele almış. Marmara Üniversitesş Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü mezunu olan Huri Aykut Ülker kitabı, hocası Prof. Ateş Arcasoy’a ithaf etmiş. Arcasoy, “Çocuklar, inanın çocuklar… Siz bizim ışığımızsınız. Sanat sizin ışık kaynağınız olacak. Sanat size eşlik etsin” diyor.


Huri Aykut Ülker yıllardır çocuklara seramik kültürünü aşılamak için onlarla çalışmalar yapan bir sanatçı. Pandemi öncesinde Bursa Kültür Sanat Turizm Vakfı (BKSTV) ile “Her Yerde Sanat Var” projesini oluşturmuş ve beş yıla yakın bir süre boyunca Bursa’nın yaklaşık 250 köyüne gidip seramik sanatını anlatmışlardı. Durma Sanat tarafından bastırılan bu kitap da 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 100. Yılı için çocuklara bir armağan.Comments


bottom of page