top of page

ÇOCUKLARIN YAŞANABİLİR MARMARA HAYALİ

Çocukların daha yaşanabilir bir dünya için Marmara’yı hayal ettiği Şehirde Yaşam Atölyeleri tamamlandı. Marmara Belediyeler Birliği ve Arkki Türkiye işbirliği, Kalebodur desteği ve belediyelerin ev sahipliğinde düzenlenen atölyelere 11 ilden 187 çocuk katıldı.

Marmara Urban Forum (MARUF) ve MARUF on the Go etkinlikleri kapsamında 21 Ağustos- 23 Eylül tarihleri arasında düzenlenen “Marmara’yı Hayal Etmek: Şehirde Yaşam Atölyeleri” ile Marmara Bölgesi’nin 11 şehrinde yaşayan çocuklar yaşamak istedikleri çevreleri hayal etti. Çocukların ürettiği fikirler ve maket görselleri ise 4-7 Ekim MARUF23’te İstanbul Kongre Merkezi’nde sunuldu.


Akademik süreçler dahil, farklı platformlarda sürdürülebilir projeler üretmeye devam eden Kalebodur’un da destekçileri arasında yer aldığı, “Marmara’yı Hayal Etmek: Şehirde Yaşam Atölyeleri” aracılığıyla bölgede yaşayan çocuklara, yaşadıkları çevreyi farklı perspektiflerden algılama ve kent mekânını tasarım bakış açısıyla değerlendirme becerisinin kazandırılması amaçlanıyor.

Şehirde Yaşam Atölyesi’nde çocuklar, geleceğin şehirlerini güzel, sürdürülebilir ve kapsayıcı hale getirecek fikirlerini üç boyutlu maketlerle inşa ettiler. Atölyede yeni teknolojiler, sürdürülebilirlik, entegrasyon, yenileme gibi konular üzerine düşündükten sonra el becerisini kullanarak çizim ve maket oluşturmaya vurgu yapan tasarım odaklı düşünme süreçlerine dahil oldular. Kurgusal bir şehir üzerinden seçtikleri fonksiyonların (konut, park, ofis, hastane vb.) tasarımlarını bireysel olarak ürettiler. Atölyenin son aşamasında ise inşa ettikleri şehrin parçalarını arkadaşlarıyla paylaşıp, tüm parçaları birleştirerek geleceğin şehrini oluşturdular.

Comments


bottom of page