top of page

ÖZGÜRLÜK KUŞUN KANADINDA

Eşsiz bir doğa mirası olan Bandırma Kuşcenneti’nin korunması için farkındalık yaratma amacıyla gerçekleştirilen festivalde “Kuş Misali- Umut” başlıklı disiplinler arası bir karma sergi de açıldı. Sergiye katılan sanatçıların ortak arzusu; doğa harikası kuşlardan feyz alarak zihinlerdeki kuşları görünür kılabilmekti.


FİLİZ AĞILÖNÜ

32. Bandırma Kuşcenneti Kültür ve Turizm Festivali 20 Eylül- 7 Ekim tarihlerinde “Kuş Misali- Umut” başlıklı disiplinler arası karma bir sergiye evsahipliği yaptı. Küratörlüğünü Prof. Zehra Çobanlı’nın yaptığı sergi Bandırma Tunç Başaran Kültür Merkezi’nde açıldı. Açılışta Bandırma Belediye Başkanı Tolga Tosun da sanatçıları yalnız bırakmadı. Serginin mottosu “Sanat; coşkun bir akış, özgürce algılayışsa, uçarcasına Kuş Misali heyecandan heyecana... Karıncanın gökyüzüne, kuşların yeryüzüne bakışı gibi bambaşkaysa gözlüklerimiz…Yola çıkma vakti gelmiştir zamanda” idi.


Seramik, cam, resim ve özgün baskı eserlerden oluşan sergiye katılan sanatçılar: Zehra Çobanlı, Aysun Diniz, Rengin Solmaz Sönmez, Ayşe Güler, Tülin Öztürk, Derya Geylani, Leyla Kubat, Sibel Sicimoğlu, Filiz Ağılönü, Demet Uzgur Atay, Müge Bayer, Dönüş Çiçek, İlkiz Çolak, Elif Damlarca, Saime Hakan Dönmezer, Dilek Erçal, Bahri Gülaç, Sezin Türk Kaya, Nurhan Kıyık ,Zeynep Kurtuluş, Dilek Örten, Remzi Özkara, Nilgün Salur, Günsu Saraçoğlu, Mehmet Sümbelli ve Kerem Tan.

Elif Damlarca, Dönüşüm Filiz Ağılönü, Kuş Portreleri Nurhan Kıyı, Bulutlara Doğru


Serginin şekillenmesinde, bir doğa harikası Bandırma Kuş Cenneti’nin eşsizliği ve tüm güzelliği çok önemli bir hareket noktasıydı. Kuş temasıyla umutları yeşertmek, yaşama tutunmak, sanatın iyileştirici gücü ile buluşmak için doğa tutkunu sanatçıları bir araya getirdi. Tüm sanatçıların ortak arzusu, suyun izinde, azim ve inanılmaz içgüdüleriyle doğanın güzelleri kuşlardan feyz alarak, zihinlerdeki kuşları görünür kılmaktı. Bandırma Belediyesi’nin yıllardır düzenlediği bu festival eşsiz bu doğa mirasımızı yaşatma ve korunması için sürdürülebilir bir farkındalık yaratmaya katkı sağlıyor.

Aysun Diniz, Kuşlar Müge Bayer, Göldeki Balıkçı


Özgürlüğü sürdürülebilir kılmak için, korumamız gerekenleri hatırlamak önemli; suyumuzu, toprağımızı, doğamızı... Dünyada deneyimlediğimiz doğa olayları, mevsimsel etkilerden farklı artık… Farkında olmak da yetmiyor. Kuşlar bize hatırlatıyor suyu, toprağı, yuvamız yeryüzünü korumamız gerektiğini… Kuşların özgür kanadında yarınlara ışık tutmak umuduyla…


Commenti


bottom of page