top of page

ANADOLU UYGARLIKLARI’NDAN İZLER AKM’YE TAŞINDI

Geçtiğimiz yıl Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nin 100. Yıldönümü kapsamında açılan “Anadolu Uygarlıklarından İzler” sergisi İstanbul’a taşınarak Atatürk Kültür Merkezi’nde sunuldu. 1-30 Aralık 2021 tarihlerinde izlenebilen resim, heykel ve seramik sergisinde çok sayıda seramik sanatçısının yapıtları yer aldı.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla gerçekleştirilen “Anadolu Uygarlıklarından İzler” projesi İstanbul Arkeoloji Müzeleri, Sofya, Filibe, Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nden sonra konu çerçevesinde yeni yapıtlarla İstanbul’da Atatürk Kültür Merkezi’nin açılış etkinliklerinden biri olarak izleyici ile buluştu. Küratörlüğünü Siret Uyanık’ın, Proje Yürütücülüğünü ise Ankara’daki GaleriM Sanat Galerisi’nin yaptığı sergide davetli sanatçıların resim, seramik ve heykel alanında Anadolu kaynaklarından aldıkları ilhamla ürettikleri eserler sergilendi.

Açılışı Şefika Kutluer’in “Anadolu’nun Ruhu” başlıklı konseriyle renklenen sergide hem usta sanatçıları hem de genç sanat öğrencilerinin yapıtları bir aradaydı. Ana sergide çağdaş Türk sanatının önemli isimlerinin yapıtları yer alırken, Genç Sanatçılar Sergisi’nde Kültepe tabletlerini yorumlayan genç sanatçıların çalışmaları sunuldu.

Proje kapsamında düzenlenen “Anadolu Uygarlıkları ve Sanat Üzerine” başlıklı panele Prof. Dr. Süleyman Saim Tekcan, Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu, Prof. Dr. Adnan Tepecik, Doç. Dr. Mutlu Başkaya ve Ankara Devlet Resim Heykel Müzesi Müdürü Erdem Akkurt konuşmacı olarak katıldı.Comments


bottom of page