top of page

BELİRSİZ ZAMANLAR VE SONRASI…

Seramik Sanatı Eğitimi ve Değişimi Derneği, yaşadığımız salgın günlerinde derneğin üye sanatçılarını bir araya getirerek “Belirsiz Zamanlar Ve Sonrası” başlıklı çevrimiçi bir uluslararası sergi düzenledi. Sergi, pandeminin belirsizliklerle dolu ortamının seramikçilerin üretimlerine nasıl yansıdığını ortaya koyuyor.

Seramik Sanatı Eğitimi ve Değişimi Derneği (SSDEE) Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Zehra Çobanlı ve Yönetim Kurulu, yaşadığımız salgın günlerinde derneğin üye sanatçılarını bir araya getirerek çevrimiçi bir uluslararası sergi düzenledi. Sille Sanat Sarayı’nın katkılarıyla hayata geçen sergi, 6 Ağustos 2021 tarihine kadar sürecek. Serginin açılışı da sanatçıların katılımıyla yine çevrimiçi gerçekleştirildi. Çobanlı, açılış töreninde serginin; yaşama sımsıkı tutunmak, umutlarımızı yeşertmek, sanatın iyileştirici gücü ile buluşmak ve hayata anlam katmak amacıyla düzenlendiğini önemle vurguladı.


Zehra Çobanlı pandeminin sanatçılara etkisinden bahsederek şunları söyledi: “2020 insanlık tarihinde unutulmayacak bir yıl oldu. Özellikle tüm dünya insanlarını kuşatan salgın, yaşam alanlarımızda ve yaşantılarımızda pek çok kısıtlama ve yoksunluğu beraberinde getirdi. Bu süreç yaşamsal bütün hedeflerimizi, algılarımızı, yaklaşımlarımızı ve en önemlisi de sonraya ilişkin umutlarımızı ve beklentilerimizi değiştirdi. Tanımlamakta ve anlamlandırmakta zorlandığımız bu sürecin toplumun diğer bireylerinden ve alanlarından farklı olarak sanatçıların uygulamalarına nasıl yansıyacağı ve sanatın bu ortam içinde nasıl dönüşeceği merak konusu. Şüphesiz sanatın tarihi boyunca, böyle salgın gibi kaotik süreçlerde sanatçıların eserleri ile yaşama anlam katarak, yaşamı olumlayarak çıktıklarına tanık olduk.”

Çobanlı, sergiyi düzenleyen Seramik Sanatı, Eğitimi ve Değişimi Derneği’nin hedeflerini ise şöyle aktardı: “2013 yılında Eskişehir’de ulusal bir dernek olarak kuruldu. Seramik sanatını ve eğitimini ülke yararına geliştirmeyi ve ilerletmeyi, teknik, estetik ve kültürel çalışmalar yapmayı, yapılan çalışmalara destek olmayı, böylece ulusal ve uluslararası alanda sanatsal ve bilimsel rekabet olanaklarını arttırmayı hedefleyen derneğimiz aynı zamanda ulusal ve uluslararası sergiler, konferanslar, öğrenciler için yarışmalar ve benzer etkinlikler düzenleyerek seramik eğitimi ve sanat alanına katkı sağlamayı hedeflemektedir”.


17 ülkeden 56 sanatçının katıldığı sergide; Elif Aydoğdu Ağatekin, Mustafa Ağatekin, Melahat Altundağ, Beril Anılanmert, Perihan Şan Aslan, Sarra Ben Attia, Pınar Baklan, Hasan Başkırkan, Katharina Böttcher, Alejandrina Cappadoro, Antonella Cimatti, Emre Can, Ayşe Canbolat, Simcha Even Chen, Ray Chen, Nurtaç Çakar, Sevim Çizer, Zehra Çobanlı, Vinod Daroz, Tuba Önder Demircioğlu, Senem Aker Ensari, Serap Erdoğan, Henry Eric Hermandez, Rolando Giovannini, Ömer Görkem, Ayşe Güler, Güngör Güner, Candan Güngör, Duygu Kahraman, Ece Kanışkan, Burcu Öztürk Karabey, Betül Karakaya, Aygün Dinçer Kırca, Şirin Koçak, Leyla Kubat, Marc Leuthold, Nabahat Lotia, Gabriela Luptakova, Alexander Livovich, Xavier Monsalvatje, Michael Moore, Emel Mülayim, Dilek Alkan Özdemir, N. Lerzan Özer, Serkan Özer, Angeliki Papadopoulou, Kamuran Özlem Sarnıç, Shampa Shah, Kemal Tizgöl, Deveshh Upadhyay, Mustafa Ural, Vilma Villaverde, Saravut Vongnate, Velimir Vukicevic, Ersoy Yılmaz, Seyhan Yılmaz eserleriyle yer aldı.


Sergi 6 Ağustos 2021 tarihine kadar https://sergi.sillesanat.com/ adresinden izlenebilir.

Comments


bottom of page