top of page

“BİZİM İÇİN HER ZAMAN, HER ŞEYDEN ÖNCE İNSAN GELİYOR”

Kaleseramik'te Genel Müdürlük görevini Altuğ Akbaş’tan devralan Timur Karaoğlu, profesyonel iş hayatının tamamını Kale’de geçirmiş bir yönetici. Kale’nin değerleri üzerine konuşurken özellikle insana verdikleri önemi vurgulayan Karaoğlu, “Bizim için her zaman, her şeyden önce insan geliyor. Faydalı olabilmek ve insana dokunmak, uzun yıllardır attığımız her adımda, yaptığımız her işte en önemli amacımız oldu” diyor.


FATMA BATUKAN BELGE


Mart ayında başladığınız yeni göreviniz hayırlı olsun. Zeynep Hanım başta olmak üzere Kale’de üst düzey yöneticilerin mühendislik eğitimi almış olduğunu görüyoruz. Bu tesadüf mü, yoksa özellikle tercih edilen bir nitelik mi? Mühendisler daha analitik düşünme özelliğine mi sahipler?


Şirketimizde üst yöneticiler mühendis olmalı diye bir IK prosedürümüz haliyle yok ancak mühendislerin üst düzey yönetici olma eğilimi sizin de tespit ettiğiniz üzere var. Mühendislik diliyle anlatmak istersek bu iki veri arasında yüksek korelasyon var diyebiliriz. Bu korelasyon bu iki veri arasındaki ilişkiyi çözümleme sonucunu yaratıyor. Mühendislik eğitiminin üzerine iş ve sosyal hayatımızın doğal olarak öğrettiği veya ilave formasyon eğitimleri ile sosyal bilim alanlarında kendini geliştiren profiller üst düzey yöneticilik adaylığı adına en uygun profiller olduğunu ben de düşünüyorum. Bulunmuş olduğumuz iş ortamında çok fazla veri var ve iş hayatı kompleks bir ortama her geçen gün hızla ilerlemekte. Bu kompleks hayatın çözümlenmesi ve yoğun verilerin analizi haliyle mühendislik formasyonuna çok fazla ihtiyaç duymakta. Sorduğunuz sorunun ilk bölümüne yukarıdaki açıklamalarla vereceğimiz kısa cevap bu bir tesadüf değil. 


Siz de mezuniyetinizden hemen sonra Kale’de göreve başlamışsınız ve neredeyse 25 yıldır aynı gruptasınız. Kale’nin hangi değerleri formasyonunuzu etkiledi?


Çeşitli görev değişiklikleriyle birlikte profesyonel iş hayatımın tamamını Kale Grubu’nda geçirmiş oldum, bunun büyük bir şans olduğunu düşünüyorum. Hem Kalekim hem de Kaleseramik’teki görevlerim; özellikle yapı ürün gruplarında bilgi, birikim ve tecrübeme çok önemli katkılar yaptı. Bu alanlarda kendimi çok daha fazla geliştirmemi sağladı. İş hayatımın sonuna kadar da grup bünyesinde güzel işlere imza atarak devam etmeyi umuyorum. 


Bilgi, deneyim, performans, yaratıcılık, gelişim, sorunlar karşısında geliştirdiğiniz çözüm önerileri, iş ve insan ilişkileriniz Kale çatısı altında gideceğiniz yolu belirler. Şirket bünyesindeki çalışan profiline baktığınızda benim gibi uzun yıllar devam eden çok kişi olduğunu görebiliyorsunuz. Sirkülasyonun bu denli yoğun olduğu sektörümüzde böylesine uzun soluklu iş birliklerinin olması tek bir tarafın başarısıdır diyemeyiz. Burada hem Kale Grubu’ndan hem çalışandan kaynaklanan bir başarı söz konusu. Eğer Kale Grubu’nun değerlerini içselleştirmeyi başarırsanız uzun ömürlü bir iş hayatınız olabiliyor. Mesai her yerde doldurulabilir ama mutlu olmak diye bir kavram var ve biz Kale Grubu’nda mutlu çalışıyoruz. Çünkü kurulduğumuz günden beri kendimizi, çevresine değer katmayı ilke edinen, kurum kültürünü özümsemiş, kendi hedef ve değerlerini kurum vizyonu ile bütünleştirmiş; yenilikçi düşünceyi, yaratıcılığı, iyileşmeyi, yeni fikirleri geliştirmeyi öncelikli tutan bir aile olarak görüyoruz…


Değerlerinden güç alan bir grup olarak, daima bu anlayışla hareket ediyoruz. Elbette herkes için sahip olduğu değerler çok önemlidir, ama biz Grup olarak, geçmişten geleceğe köprü oluşturan değerlerimize özel bir önem veriyoruz. Amaç odaklı liderlik yaklaşımımız ve değerlerimiz doğrultusunda işimizi en iyi şekilde yaparken, ülkemizi ve dünyayı da daha yaşanır bir hale nasıl getirebileceğimize sürekli kafa yoruyoruz. Faaliyet gösterdiğimiz tüm alanlarda ülkemizin ve insanımızın gelişimine katkı sağlamayı temel öncelik olarak görüyoruz.  Sayın Zeynep Bodur Okyay’ın da ifade ettiği gibi “Biz, kurulduğumuz günden bu yana yalnızca üretimi değil; ürettiğimiz değerleri toplumla paylaşarak gelişmeyi hedefliyoruz”.“Kale” gibi köklü ve büyük bir yapıda görev yapmanın avantajları olduğu kadar zorlukları da var mı?


Benim iş hayatındaki genel görüşüm zorluklar bizim bu görevlerde var olma sebeplerimiz. Kurucumuz Sayın İbrahim Bodur’un “zora talip olun” cümlesi de bu görüşümün kılavuzudur. Grubumuzun zorlukları da şirketlere göre değişkenlik göstermektedir. Zorlukların en başta geleni şirketimizin kurulduğu günden bugüne devam eden, gelişen yüksek değerlerine uygun yöneticilik yapmak ve bu değerlere uygun davranışları sergilemektir. Çalışma arkadaşlarımıza bu değerleri göstererek anlatmak, örnek olmak ticari zorlukların yanında benim için başarmak zorunda olduğumuz en önemli konu. 


Birkaç yıldır stratejileriniz arasında “sürdürülebilirlik” teması öne çıkıyor. Sizin için “sürdürülebilir değer” nedir?


Daha iyi bir dünya için faaliyet gösterdiğimiz her alanda değer üretmeyi amaçlıyoruz. Bu kapsamda Kale Grubu, yepyeni bir sürecin kapılarını açarak ‘İyiBakDünyana’ hareketini başlattı. Kaleseramik olarak parçası olduğumuz Kale Grubu’nun ‘İyiBakDünyana’ hareketi çerçevesinde sürdürülebilir bir gelecek için etki odaklı döngüsel projelere yatırımı önceliklendiriyoruz. İyiBakDünyaya vizyonu çerçevesinde; daha eşit, daha adil ve daha yeşil bir dünya için herkesin üzerine sorumluluk düştüğünü savunuyor, bilinçli bir farkındalık yaratmayı ve bundan ilhamla herkesin harekete geçmesini sağlamayı amaçlıyoruz. Sahip olduğumuz Kuzey Yıldızı Vizyonu ile yaşanılan alanlara yeni anlamlar katmak için çalışıyor, iç süreçlerinden iş yapış kültürüne kadar birçok unsuru bu vizyon çerçevesinde şekillendiriyoruz. 


Kaleseramik olarak şirket vizyonumuzun temellerini oluşturan Kuzey Yıldızı vizyonu “İnsan-Tasarım-İnovasyon” temel değerleri üzerine inşa edildi. Kaleseramik olarak, attığımız en ufak adımdan yaptığımız yatırımlara kadar ortak hedef ve dava çerçevesinde hareket ediyor, Kuzey Yıldızı vizyonunu kerteriz alıyoruz.


Kale Grubu’nun ve Kaleseramik’in DNA’sında üretime, tasarıma, kültürel mirasımıza, değerlerimize, sanatçılarımıza ve mimariye sahip çıkmak var. 


Bizim için her zaman, her şeyden önce insan geliyor. Faydalı olabilmek ve insana dokunmak, uzun yıllardır attığımız her adımda, yaptığımız her işte en önemli amacımız oldu. Bugün karşı karşıya olduğumuz küresel zorluklar karşısında şikâyet eden değil, sahada mücadele veren olmak gerektiğine inanıyoruz. ‘Dünya senin evin, evin senin dünyan’ yaklaşımıyla yürüttüğümüz ‘İyi Bak Dünyana’ hareketiyle de Türkiye’de ya da sınırlarımızın ötesinde kalıcı sosyal fayda yaratmak üzere girişimlerimizi sürdürüyoruz.


Sürdürülebilirlik noktasında attığımız adımları aynı zamanda sosyal fayda sağlayacak projelerimizle de desteklemeye devam ediyoruz.


Kaleseramik olarak işimizdeki başarımızı devam ettirmek ve dünyaya olan etkimizi yöneterek sürdürülebilir bir geleceğe katkı sağlamak için sosyal dönüşüme öncülük etmenin sorumluluğumuz olduğuna inanıyoruz. Kale Grubu’nun #iyiBakDünyana yaklaşımını merkeze alarak geleceği şekillendiren, dünyayı iyileştiren anlamlı dönüşümleri tetiklemeyi amaçlıyoruz. Yenilikçi ürünlerimiz ile yaşam alanlarına anlam katmanın yanında, sosyal sorumluluk yaklaşımı ile toplumsal hayata dokunan projelere hayat veriyoruz.


Bu çerçevede tasarım, mimari ve sanat alanında yapılan çalışmaları, daha gelişmiş bir toplum için geleceğe yapılan yatırım olarak görüyoruz. Sorumlu ve duyarlı liderlik anlayışımız gereği; sosyal fayda odaklı çalışmalarımızı sosyal sorumluluk gibi değil, bir iş modeli gibi planlıyor, daha eşit, daha adil ve daha yeşil bir dünya için kendini sorumlu hisseden ve harekete geçme cesareti gösteren topluluklarla iş birliği içerisinde hareket ediyoruz.


Kaleseramik yakın zamanda halka açıldı. Geçtiğimiz Seramik Bayramı’nda da bunu temsilen Borsa İstanbul’da gong çalınmıştı. Yeni yatırımların haberini alacak mıyız?


Grubumuzun 66. kuruluş yıldönümü olan 27 Temmuz Seramik Bayramı’nda iki bayramı bir arada kutladık. Yurt içinde ve yurt dışında daha büyük ve güçlü bir Kaleseramik yaratma hedefimiz doğrultusunda halka arz olduk. Global marka yolculuğumuz için bir dönüm noktası olarak gördüğümüz ve küresel pazardaki konumumuzu daha da güçlendiren 3. Kalesinterflex Porselen Plaka Üretim Hattı’nı hizmete açtık.


2024 yılına da yine yatırımla başladık. Güçlü olduğumuz Irak ve Orta Doğu pazarına yönelik yeni bir yatırımın ilk adımını attık. Uluslararası pazarlara dönük hedeflerimiz doğrultusunda Irak’ta faaliyet gösteren Al-Sadaf Porselen şirketinin %49’unu satın aldık. Yaklaşık 17 milyon 699 bin 564 TL karşılığında gerçekleştirdiğimiz bu yeni yatırım ile birlikte ile Al-Sadaf Porselen’in yönetim hakimiyetine de sahip olduk. Bu yatırımın bölgede bize yeni fırsatlar yaratacağına inanıyoruz. 


Bununla birlikte uluslararası pazarlarda ‘talep gören marka’ konumumuzu daha da güçlendirmek adına da Bangladeş’in başkenti Dakka’da 400 m2’lik yeni mağazamızı hizmete açtık. Shanta Holding ile birlikte açtığımız yeni mağazamıza, Pakistan ve Hindistan’dan sonra Asya pazarına yönelik yatırımlarımızın 3. sac ayağını oluşturuyor. Burada perakende müşterilerimizin tüm ihtiyaçlarını tek bir showroom’da karşılayabilecekleri bir konsept yarattık. İnovatif ürünlere büyük ilgi duyulan bu bölgede, özellikle Kalesinterflex ile porselen plaka kanalındaki pazarı domine etmeyi hedefliyoruz. Ayrıca Cumhuriyetimizin 100. yılında dünyanın bu uzak noktasında Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün adını taşıyan Dakka’daki Kemal Ataturk Avenue’de bayrağımızı dalgalandırmak bizler için ayrı bir gurur ve sevinç kaynağı oldu.


Bu toprakların Kale’si olarak, 2024 yılında da yine sürdürülebilir üretim teknolojimizi, GES (Güneş Enerji Santrali) başta olmak üzere temiz enerji yatırımları ile destekleyerek, insana ve geleceğe dönük yatırımlarımızla yolumuza devam etmeyi planlıyoruz.


Cumhuriyetimizin 100. yılında hayata geçirdiğimiz bu atılımlar, ülke olarak da küresel seramik sektöründeki konumumuzu daha da güçlendirdi. Yeni yüzyılda ise, yine Cumhuriyetimizin ilke ve değerleri temelinde Büyük Önder Atatürk’ün vizyonu ile Kaleseramik’i, Kale Grubu’nu ve ülkemizi daha ileri taşımak için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. 100. yılını ilk günkü gurur ve heyecanla kutladığımız Cumhuriyetimizin, yeni yüzyılında da yeni ve daha büyük başarılar için ilerlemeye devam edeceğiz.Comments


bottom of page