top of page

BOCCHI’DEN GENÇ YETENEKLERE DESTEK

Bocchi tarafından hayata geçirilen Sanatçı Destek Programı, ilk yılında üç genç seramik sanatçısının üretimlerini destekliyor. Beyoğlu Tomtom’daki Bocchi Seramik Sanat Akademisi’nin misafir sanatçı programı niteliğindeki projenin önümüzdeki yıllarda diğer illere ve yurtdışına açılarak daha çok kişiye ulaşması hedefleniyor.

Seramik banyo ve mutfak ürünleri alanlarında yenilikçi çözümler sunan Bocchi, geçmişi uygarlık tarihi kadar eski olan seramik sanatını yaşatmak ve yeni nesillerle buluşturmak için Sanatçı Destek Programı’nı başlattı. Güzel Sanatlar fakültesinden yeni mezun olmuş veya lisansüstü eğitimine devam eden, atölye ve ekipman konularında kısıtlı imkâna sahip seramik sanatçılarını desteklemek amacıyla tasarlanan program kapsamında, genç yeteneklerin mentorluk hizmeti, mekân ve malzeme kullanımı gibi ihtiyaçları karşılanacak.

Berk Ergül Evin Kaçar Burak Elal


İstanbul’da yaşayan genç seramik sanatçılarına yönelik Sanatçı Destek Programı’na, Beyoğlu’nun tasarımla özdeşleşmiş mahallesi Tomtom’da yer alan Bocchi Seramik Sanat Akademisi ev sahipliği yapıyor. Başvuruların ilk senesinde, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi mezunu üç genç sanatçı; Berk Ergül, Burak Elal ve Evin Kaçar programa katılmaya hak kazandı.


Sanatçı Destek Programı katılımcıları, iki günlük oryantasyon kapsamında, Bocchi’nin Gebze Dilovası’ndaki tesislerini ve Bocchi Seramik Sanat Akademisi’ni ziyaret ederek seramik endüstrisini ve Akademi bünyesinde üretilen güncel sanat eserlerini yakından tanıma fırsatı buldu. Ayrıca program boyunca; sanat tarihçileri, küratörler ve disiplinlerarası sanatçıların katılımıyla Akademi’de gerçekleşecek söyleşilere ve atölye çalışmalarına katılabilecekler. Bu süreçte genç sanatçılar tarafından üretilen eserlerin, karma bir sergiyle sanat çevresine ve kamuoyuna sunulması ve seçilecek eserlerin Bocchi koleksiyonuna dahil edilmesi planlanıyor.

“Genç sanatçılar için önemli bir üretim ve araştırma imkânı”


“73 yıllık bir İtalyan banyo markası olarak, seramik sanatını sahiplenmek ve yeni nesillere aktarmak en önemli misyonlarımız arasında yer alıyor” diyen Bocchi Yönetim Kurulu Başkanı Şadi Burat programın önemini şöyle dile getirdi:

“Beyoğlu Tomtom’da Bocchi Seramik Sanat Akademisi’ni hayata geçirirken en önemli hedeflerimizden biri de atölye ve ekipman konularında kısıtlı imkâna sahip genç seramik sanatçılarına ulaşmaktı. Bu programa seçilen katılımcılar, umut vaat eden ve pratiklerini geliştirecek imkânı olmayan genç seramik sanatçılarından oluşuyor. Amacımız, yeni mezun sanatçılara ihtiyaç duydukları üretim ve araştırma imkânlarını sunmak. Sektöre sürdürülebilir bir örnek oluşturmasını arzu ettiğimiz Bocchi Sanatçı Destek Programı’nı önümüzdeki süreçte diğer illere ve yurtdışına da açmayı hedefliyoruz.”


Comments


bottom of page