top of page

BODRUM’DA SULAR SANATLA YÜKSELDİ

Bodrum’da yaşayan ve birbirinden farklı dinamiklere sahip 22 seramik ve heykel sanatçısının “Sular Yükseliyor” temasıyla ürettiği yapıtları Karaada Kaçakçı Koyu’nda maviliklerle buluştu. Sualtında yer alan sergi yaz boyunca dalış okullarının da desteğiyle izlenme olanağı buldu.

Fotoğraflar: TUNÇ EMRE KARAKOYUNLU, Sualtı Görüntüleme Uzmanı

Bodrum Kaymakamlığı ve Bodrum Belediyesi’nin destekleriyle, MeRQez Art ana sponsorluğunda, Bodrum Deniz Müzesi ile Uluslararası Rotary 2440. Bölge Federasyonu ve Mavi Ege Denizi Rotary Kulübü’nün ortaklaşa çalışmasıyla hayata geçirilen Blue Exile Art Project Sualtı Sanat Sergisi’nin açılışı Karaada’da gerçekleştirildi.

Açılışa Bodrum Kaymakamı Bilgehan Bayar, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Muğla Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Nadir Yağcı, Deniz Müzesi Müdürü Selen Cambazoğlu, Mavi Ege Rotary Kulübü Başkanı Şule Kükrer, Rotary Bölge Asistan Guvernörü Mert Korur ve Rotaryenler ile projenin sanat danışmanı Tao Ulusoy ve sanatçılar katıldı. Sualtında kurdele kesimiyle açılışı yapılan sergide 22 sanatçının eserleri yer aldı.

Sergi açılışında dalış yapan ve sualtında açılış kurdelesini kesen Bodrum Kaymakamı Bilgehan Bayar şunları söyledi: “Bodrum’da yaşayan yaklaşık 22 sanatçımız birçok temada birçok mesaj vermek istemiş. Bu çok değerli, çok kıymetli. Ben de Bodrum Kaymakamı olarak Bodrum’u yükselten ve yücelten her proje içinde bulunmaya çalışıyorum. Tabii turizm sadece deniz, kum, güneş değil. Bunun dışında alternatif turizm dediğimiz alanlar var. Bunlardan bir tanesi de dalış turizmi. Burada aslında hem sanata bir vurgu yapılıyor diğer taraftan mesajlar verilmeye çalışılıyor. Bu da deniz altında yapılmak suretiyle mesajın kuvveti artırılmaya çalışılıyor ki, çok da kuvvetli bir mesaj olmuş.” dedi.


Bodrum için elele verdiler

Sualtı dalışı yaparak sergi açılışına katılan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, sualtında bir sanat parkı oluşturmanın, sanatı sualtına taşımanın Bodrum için önemli ve güzel bir tanıtım hamlesi olduğuna değindi ve şunları söyledi: “MeRQez Art’ın ana sponsorluğunda Deniz Müzemiz, Mavi Ege Rotary Kulübümüz, dalış okullarımız, belediyemiz, kaymakamlığımız, ticaret odamız, deniz ticaret odamız… Herkesin desteğiyle çok önemli bir projeye imza atıldığını düşünüyorum. Su altında toplam 22 sanatçının eseri var, her biri birer şaheser. Sanatçılarımıza çok teşekkür ediyorum. Muhteşem iş çıkarmışlar. Özellikle deniz kirliliğine, çevre duyarlılığına dikkat çeken de bir proje. Sualtında kadına şiddet dahil işlenmiş. Ben hepsini inceledim. Yine vahşi avcılık ile yok olan hayat, biyoçeşitlilik de işlenmiş. Orada bir ağa yakalanmış balık ya da bırakılan ağlara takılan deniz canlıları betimlenmiş. Bence muhteşem eserler vardı su altında. O yüzden ben bu projeyi çok önemsiyorum. Umarım gelecek yıllarda da değerli sanatçılarımız buna devam ederler. Projenin içerisinde çok önemli sanatçılar var. Sanat ve sanatçı varsa Bodrum güzelleşir. Biz Bodrum’un kültürle, sanatla, edebiyatla güzelleşeceğini düşünüyoruz. Bunun için çalışanlara da çok teşekkür ediyorum.’’


Bodrum Deniz Müzesi Müdürü Selen Cambazoğlu, Bodrum Deniz Müzesi ve Mavi Ege Denizi Rotary Kulübü ile birlikte ortak yapılan bu proje için en heyecanlı müze projelerinden birisi olduğunu belirtirken, bu projenin Bodrum’un sualtı kültürünü ve sualtı turizmini daha çok tanıtacağını düşündüklerini ifade etti.

Mavi Ege Rotary Kulübü Başkanı Şule Kükrer bu projenin sanatla, çevreye ve denize dokunma projesi olduğunu ifade ederek, “Bir seramik sergisi ile açılışını yaptık bugün. Çok keyifli bir proje olacak. Proje, bir sanat sergisi artı bir fotoğraf sergisi ile devam edecek. Belgesel filmlerin gösterimiyle ve denizcilik üzerine sohbetlerle sürecek bir proje.” dedi.

“Sular Yükseliyor” temalı projede eserleriyle yer alan sanatçılar ise şunlar oldu: Ahmet Hıdır, Bağdagül Demirtürk, Betül Karakaya, Birge Betil, Burcu Karabey, Emine Türk, Esra Sağlık, Güliz Pilge, GülperiPahna Angın, Handan Gaga Kasser, İnci İyibaş, İnci Lakay, İrfan Aydın, İris Noyan Pala, Mehmet Kutlu, Mustafa Canyurt, Nurten Nurlu, Saba Baner, Samet Aygün, Sibel Hepsayar, Tevfik Karagözoğlu, Toprak Sencer.

Eserler 20 Mayıs- 20 Eylül 2022 tarihleri arasında Karaada/ Kaçakçı Koyu’nda sualtında sergilendi. Sergiyi görmek isteyenler dalış okullarının desteğiyle sualtında sanat keyfi yaşadılar. Dalış brövesi olmayanlar ise Discovery ya da ilk seviye kursları alarak sergi alanına dalış yapabildiler. Ayrıca sergiyle bağlantılı olarak Blue Exile Art Project Sualtı Sergisi Fotoğraf Yarışması da gerçekleştirildi.


Comments


bottom of page