top of page

E.C.A SU TASARRUFU İÇİN ÇALIŞIYOR

Su kaynakları konusunda yaşanan sıkıntılar en önemli küresel sıkıntılardan biri. Su tasarrufu sağlayan ürünler de 2021 yılında trend olmayı sürdürüyor. Çevre dostu ürünleriyle tüketicilerin yanında olan E.C.A., fotoselli armatürde yerli üretimi gerçekleştiren ilk marka olarak Ar-Ge faaliyetlerini tasarruf üzerine yoğunlaştırıyor.


Tüketicilerinin hayatını kolaylaştırmayı hedefleyen çalışmalarını sürdüren E.C.A., Ar-Ge faaliyetlerini tasarruf odaklı yürütüyor. Özellikle iş yerleri ve AVM’ler gibi toplu alanlarda dokunmadan kullanım olanağı sağlayan ve Ar-Ge çalışmalarıyla şekillenen fotoselli ürünlerin pazar payındaki artışı sürüyor.

2020 yılının her anlamda zorlu geçtiğini belirten Elmor A.Ş. Genel Müdürü Enver Öz, 2020 planlamalarının büyük ölçüde revize edildiğini ve hızlı aksiyon alarak günün getirdikleri çerçevesinde yeni planlar yaptıklarını söyledi. Pandemiden hemen sonra “TSE Covid-19 Güvenli Üretim Belgesi” aldıklarını aktaran Öz, “Konut satışları haziran, temmuz ve ağustos aylarında tarihi rekor kırdı ve inşaat firmalarında bir güven ortamı oluşmaya başladı. İstihdamdaki payı yüksek olan inşaat sektörünün büyümesi sonucu diğer alanlar da hareketlendi. Şirketimiz özelinde bakacak olursak, üçüncü çeyrekteki toparlanma sonucu yoğun bir taleple karşı karşıya kaldık. Özellikle fotoselli ürünlere olan talep arttı ve bu alana hızlı bir geçiş yaşandı. Biz de üretimde hız kesmeyerek yeniliklere cevap verdik. 2020 yıl sonunda da öngördüğümüz hedeflerin üzerinde bir büyümemiz oldu” dedi.


Evde geçirilen zaman yenileme arzusu doğuruyor

Pandemi etkisiyle evlerde daha fazla vakit geçirilmesinden dolayı banyo ve mutfak ürünlerinin daha estetik, hijyenik ve su tasarruflu ürünlerle değiştirilmesi isteğinin oluştuğunu ve böylece yenileme pazarında hareketlilik yaşandığını aktaran Enver Öz, 2021 yılında da söz konusu pazarın daha hareketli geçeceğini öngördüklerini söyledi. Öz, sözlerine şöyle devam etti: “Banyo ürün grupları, her zaman hijyen detaylarıyla ön plana çıkan ürünler oldu. Pandemi şartları da bu eğilimi artırdı. Ayrıca son yıllarda bizleri endileşendiren su kaynaklarındaki sıkıntı da dikkate alındığında, su tasarrufu sağlayan ve kullanılmadığı zaman otomatik olarak su akışını kesen ürünlerimizin, 2021 yılında pazar payını arttırmasını bekliyoruz. Bu alanda fotoselli ürün grubumuzla etkili olacağız.”


Türkiye yapı malzemeleri ve inşaat sektörüne dair 2021 öngörülerini de paylaşan Enver Öz, özellikle inşaat sektörünün geçmiş yıllarda hızlı büyüme içerisinde olduğunun altını çizdi. Son iki yıldır konut ruhsat sayılarında düşüş ile birlikte konut stoğunda erime yaşandığını söyleyen Öz, sözlerini şöyle tamamladı: “Türkiye’nin konut ihtiyacı yıllık 600-700 bin bandında, son iki yılda alınan konut ruhsat sayısı ise ortalama 325 bin civarında. Bu durum konut sektörünün normal ayarlarına döndüğünü gösteriyor. Özellikle İzmir’de yaşanan depremden sonra kentsel dönüşümün acil şekilde gerekli olduğunu hatırladık. Kentsel dönüşüm ile birlikte inşaat sektörü özelinde hareketli bir sene yaşanacak.”


Comments


bottom of page