top of page

ERDEM ÇENESİZ YENİDEN TSF BAŞKANI

Türkiye Seramik Federasyonu (TSF)’nun pandemi yüzünden yapılamayan genel kurulu 17 Eylül’de gerçekleştirildi. 2021-2023 dönemi TSF Başkanlığı’na Erdem Çenesiz oybirliği ile üçüncü kez yeniden seçildi.


Türkiye Seramik Federasyonu’nun Covid-19 pandemisi yüzünden ertelenmiş olan 10. Olağan Genel Kurul Toplantısı Renaissance İstanbul Polat Bosphorus Hotel’de maske-mesafe-hijyen koşulları gözetilerek gerçekleştirildi.


Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Nail Olpak ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu toplantıya video mesajları ile katıldılar; İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın ise telgraf gönderdi.

Türkiye Seramik Federasyonu Başkanı Erdem Çenesiz, ikinci başkanlık dönemi olan 2019-2021 yılları arasında gerçekleştirdikleri faaliyetleri delegelerle paylaştı. Çenesiz; “2 yılda sektörümüzün sorunlarını ve ihtiyaçlarını paylaşmak üzere 61 kamu ziyareti gerçekleştirdik. 5 adet sektör raporu, sektöre yönelik 7 yayın hazırladık. 6 fuara, 6 uluslararası konferans ve organizasyona katılım gösterdik. 14 çalıştay ve sektör toplantısı gerçekleştirdik. 20 canlı yayına katılarak sektörümüzü, ihtiyaçlarını, gelişimini geniş kitlelerle paylaştık. Toplamda 227 günde 10 ülke ve 18 şehri kapsayan 312 faaliyetle dolu dolu ve aktif bir dönem geçirdik. Tüm ekip arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” dedi.


Yapılan oylamada Erdem Çenesiz oybirliğiyle üçüncü kez Genel Başkanlığa seçildi. Yönetim Kurulu ise M. Özgen Özkan (Eczacıbaşı Yapı), Altuğ Akbaş (Kaleseramik), Hasan Pehlivan (Vitra Karo), Göksen Yedigüller (Ege Seramik), Fatih Kıvanç (Seranit), Erkan Güral (NG Kütahya), Z. İlter Yurtbay (Yurtbay Seramik), Rıfat Noyan (Seramiksan), Cengiz Erdinç (Bien Seramik), Necip Muhittin Gümüşten (Hayal Seramik), Nihat Özyurt (Anka Seramik), Ali Güral (Güral Porselen), Abdullah Hakan Tanış (Uşak Seramik), Hakan Çanakcı (Çanakcılar Seramik), Kürşad Noyan Özkaya (Turkuaz Seramik), Nuri Gönenç (İdevit Seramik), Olgun Çakmak (Turan Seramik), Abidin Kayı (Matel), Salih Erez (Haznedar Ateş Tuğla), Aydın Eşer (Isı Malzeme, Kemal Çelik (Evdema), Kemal Yıldırım (Akış Yapı), Serdar Dönmez (Sönmez Yapı), Taner Kavas (Türk Seramik Derneği)’tan oluştu.


TSF Genel Başkanı Çenesiz, delegelere teşekkür ettikten sonra yeni dönemde gerçekleştirmeyi hedefledikleri faaliyetlerden bahsetti ve ajandalarında yer alan konuları şöyle sıraladı:


  • AB Yeşil Mutabakatı Hazırlıkları,

  • AB Damping Soruşturması İhtimali

  • ABD Damping Soruşturması İhtimali

  • Doğalgaz Politikaları

  • MKGKO Yönetmeliği Çalışmaları

  • Teknik Eleman Eğitimleri

  • Unicera Fuarı’nın Geliştirilmesi

Türkiye’ye en büyük katma değeri sağlayan sektörlerin başında olan seramik sektörünün önemine değinen Çenesiz, üreticilerin dünyadaki rakipleriyle aynı kalitede olan mallarını ucuza satmamaları gerektiğini vurguladı. ABD ve AB’den damping soruşturması ihtimali bulunduğunu söyleyerek, “Aynı malı daha pahalı nasıl satabiliriz? Dünyada bu konjonktür var. Enerjide korkunç bir artış olacak, enerji maliyetleri çok artacak. Eski ihracat şartları yok. İtalya’dan daha ucuza satmayı kabul etmeyin. Gelecek enerji ve maliyet artışları bunu yapmayanları zorlayacak” dedi.


Comments


bottom of page