top of page

GÜN BATIMIYLA GÜN DOĞUMU ARASINDA


Seramik sanatçısı Nalân Danâbaş’ın Bursa’daki Galeri N’de açtığı “Tün ve Gün” başlıklı sergisinde siyah ve beyaz karşıtlığında, gün batımıyla gün doğumu arasında yaşananların metaforuna dönüşen yapıtları yer aldı.


Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik ve Cam Bölüm Başkanı Doç. Nalân Danâbaş’ın Bursa’daki Galeri N’de açtığı “Tün ve Gün” başlıklı sergi 26 Nisan- 9 Mayıs tarihleri arasında izlendi.

Serginin küratörü Nazlı Pektaş, yapıtların kavramsal içeriğini şöyle dile getiriyor: “Sergideki yapıtların merkezinde yer alan tün; siyah ve beyazın karşıtlığında, gün batımıyla gün doğumu arası yaşananların bir metaforuna dönüşür. Yeryüzünün döngüsel ritmine tutunarak var olduğumuz süreç, gece ve gündüz eşliğinde birbirine bağlanır. Beyaz, diyalog ve varoluşu, siyah ise onun bıraktığı izlerdir. Göbek bağı ve tabletler ise anne ve çocuk arasındaki gece ve gündüzü anlamlandırmaya çalışan imgelerdir. Kurulan bağ sessiz ve sürekli bir diyaloğu temsil ederken, taşıyanla taşınan arasında bir ilişki oluşturur. Bedene tutunan varlığın izleri bir yandan kalıcıdır diğer yandan da bilincin dışavurumudur.”


Comments


bottom of page