top of page

GEBERIT SUYUN GELECEĞİNE YÖN VERİYOR

Kaynak tasarrufu sağlayan çevre dostu ve dayanıklı ürünlerle, su ve enerji tüketimini en aza indiren teknolojilere imza atan İsviçreli sıhhi tesisat devi Geberit, daha sürdürülebilir bir sıhhi tesisat sektörüne yönelik değişimde öncü rol oynuyor.


Birleşmiş Milletler'in Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ne önemli bir katkı sağlayan Geberit, kullanıcılarına bu doğrultuda zengin bir ürün yelpazesi sunuyor. Marka, bununla birlikte su ayak izi ile su tüketiminin yaklaşık yüzde 100’ünün nerede kullanıldığını da ölçebiliyor. Su tasarrufu söz konusu olduğunda rezervuarın ana unsur olarak ön plana çıktığı Geberit'te 1998’den 2021 yılına kadar kurulan tüm çift yıkama ve boşaltma rezervuarları ile geleneksel yıkama sistemlerine kıyasla sağlanan 38 milyon m3 su tasarrufu, doğal kaynakların korunmasına yardımcı oluyor.

Yüksek teknolojiyle donatılan ürünleri sayesinde birçok projede sürdürülebilir inşaatın gerçekleştirilmesine fırsat tanıyan Geberit, 2022 yılında tüm üretimdeki su tüketimini 908 bin 407 m3 (önceki yıl 925 bin 230 m3) olarak gerçekleştirdiği için de çevrenin korunmasına katkı sağlıyor. Vitrifiye alanına entegrasyonun gerçekleştiği 2015 yılına kıyasla su tüketimi yüzde 22,4 oranında azaltan marka, özellikle laboratuvarlarda ve üretim sürecinde suyun yeniden kullanılması konusunda hassas davranıyor. Su tüketiminin yüzde 80 ile en büyük paya sahip olduğu vitrifiye üretimine yönelik geliştirmelerini gerçekleştiren Geberit, bu sayede 2024 yılına kadar bu alandaki su tüketimini 6,4 l/kg'dan 5,6 l/kg'a düşürmeyi hedefliyor. 2022 yılında yenilenebilir enerji kaynaklarından elde edilen elektriğin payını 27 GWh daha artırarak 112 GWh'ye çıkaran Geberit, böylelikle 2022 sonu itibarıyla elektriğin yüzde 70'inden fazlasını yenilenebilir enerji kaynaklarından ve sertifikalı yeşil üretimden elde ediyor.


Comments


bottom of page