top of page

HER İKİ KİŞİDEN BİRİ ÇEVRECİ ÜRÜN SEÇİYOR

İklim değişikliğinin gün geçtikçe daha çok hissedilmesi ve artan farkındalık, alışkanlıkları da değiştiriyor. Bir araştırmaya göre her iki kişiden biri sürdürülebilir ürünleri satın alıyor. Seramiksan Direktörü M. Süreyya Çağlar da sürdürülebilirlik kriterlerine göre üretim yaptıklarını söylüyor.


İklim krizinin gün geçtikçe hissedilmeye başlaması tüketici alışkanlıklarını değiştirmeye devam ediyor. PwC’nin konuya dair gerçekleştirdiği Küresel Tüketici İçgörüleri Nabız Anketi’nde, 2019’da yalnızca üç kişiden biri (yüzde 35) çevreyi korumaya yardımcı olmak için sürdürebilir ürünleri tercih ederken, 2021’de tekrarlanan araştırmada ise iki kişiden birinin (yüzde 50) seçimlerini sürdürülebilir ürünlerden yana kullandığı ortaya çıktı. Çevreye duyarlı ürün tercihinin artması, sektörel trendlere ve özellikle de B2C iş yapan şirketlerin ürün geliştirme süreçlerine yön veriyor.

Özellikle pandemi döneminde, evler başta olmak üzere kapalı mekanlarda daha fazla zaman geçirilmesiyle, doğaya duyulan özlemin dekorasyon trendlerini doğrudan etkilediğine dikkat çeken Seramiksan Direktörü M. Süreyya Çağlar, "Evlerde her anlamda yeşile alan açıldı. Kapalı mekanda daha fazla bitki yetiştirme eğilimi gösteren kullanıcılar, yaşam alanlarında doğaya dair unsurları, doğal ürünleri ve çevreye duyarlı seçimleri ön plana çıkardı. İklim krizinin etkilerini daha fazla hissettikçe, doğanın ikinci bir seçeneğinin olmadığını anlayan tüketiciler, artık her alanda sürdürülebilir ürünlere daha fazla rağbet ediyor. Dekorasyon ise bu değişimin ilk basamağını oluşturuyor” dedi.


Sürdürülebilirlik karolarla yaşam biçimine dönüşüyor

Sürdürülebilir iş modelinin günümüz iş dünyası için bir kriter olduğunu belirten Süreyya Çağlar, “Elbette 'yeşil duyarlılık' konforlu bir yaşamı geride bırakmak anlamına gelmiyor. Sürdürülebilirliği entegre ettiğimiz ürünlerimizde gerek ev gerekse işletme sahipleri için malzemesiyle dayanıklı, temizlenebilirliğiyle ise kullanışlı ve konforlu bir ürün yelpazesi sunuyoruz. Seramiksan olarak modern baskı tekniklerimiz sayesinde hiçbir ağaç kesilmeden, ahşabın güzelliğini dayanıklı porselen yüzeylere taşıyoruz. Bu şekilde hem doğayı koruyor, hem de ürünlerimizi birer tasarım unsuruna dönüştürerek kullanıcılarımızın estetik ihtiyaçlarını karşılıyoruz” diye konuştu.


Çağlar ayrıca, doğa ve çevre odaklı geniş bir ürün portföyüne sahip olduklarını aktararak, 1994’ten bu yana çevreye duyarlı seriler tasarladıklarını vurguladı. Sagano, Monte Verde ve Classwood porselen karo serileri de markanın doğanın renklerini hem zemin hem de duvarlara yansıttığı koleksiyonlardan.Comments


bottom of page