top of page

İNŞAAT SERAMİKLERİ 2020’Yİ ZİRVEDE TAMAMLADI

Türkiye Seramik Federasyonu desteğiyle uzmanlar tarafından hazırlanan Türkiye İhracat Katkı Endeksi’nin 2020 yılı dördüncü çeyrek sonuçlarına göre; Covid-19 salgınına rağmen, inşaat seramikleri ve sanayi ürünleri sektörü geçtiğimiz yılı en yüksek katkı puanıyla kapatan sektörler oldu.

Geçtiğimiz yıl başlayan Covid-19 salgınının tüm dünyayla birlikte ülkemiz dış ticaretini de olumsuz etkilemesi, 2020 yılı dünya mal ticaretinin yüzde 7 daralmasına sebep oldu. Buna paralel olarak Türkiye’nin ihracatı da yüzde 6,9 oranda geriledi.


İnşaat seramikleri ihracatı ise bu gerilemeye rağmen artış göstermeye devam etti ve ihracatını artıran az sayıdaki sektörden biri oldu. Türkiye’de sanayi sektörlerinin ihracata katkısını ölçmek amacıyla Türkiye Seramik Federasyonu desteğiyle uzmanlar tarafından hazırlanan ‘Türkiye İhracat Katkı Endeksi’nin 2020 yılı dördüncü çeyrek sonuçlarına göre; inşaat seramikleri ve sanayi ürünleri sektörü geçtiğimiz yılı en yüksek katkı puanıyla kapatan sektörler oldu.En yüksek ihracat katkı oranını 47,2 ile inşaat seramikleri gerçekleştirdi


İnşaat seramiklerinde ihracat katkı oranı son sekiz çeyrek dönemde sınırlı bir gerileme gösterse de, 2020 yılının son çeyreğinde 47,2 oranla ihracata net katkısı en yüksek sektör oldu. İnşaat seramikleri, 2019 yılının son çeyreğini de 55,56 ile kapatarak ihracat katkısı en yüksek sektör olmuştu. İnşaat seramikleri ihracatı 2020 yılında yüzde 11,8 artış gösterdi ve 1 milyar dolar seviyesini aşarak 1,05 milyar dolara ulaştı. Seramik kaplama malzemeleri ihracatı ise değer olarak yüzde 16,8 artarak 777 milyon dolara yükseldi ve miktar olarak da 17,4 artış göstererek, 2,45 milyon tona ulaştı. Seramik sağlık gereçleri ihracatı miktar olarak 2019 ile aynı seviyede kalarak 164.750 ton oldu ve 269 milyon dolar ihracatla yerini korudu. Seramik sağlık gereçleri ihracat birim fiyatı 2020 yılında 1,63 dolar/kg’, seramik kaplama malzemeleri 0,32 dolar/kg kalarak, değişiklik göstermedi.

Giyim eşyaları sektörü ikinci, mobilya sektörü üçüncü oldu


Dördüncü çeyrek itibariyle 20 sanayi kolu içinde ihracat katkı oranı pozitif olan sektör sayısı 13 oldu. İnşaat seramiklerini takiben en yüksek katkı oranına sahip iki sektör 12,08 ile giyim eşyaları ve 7,36 ile mobilya sektörü oldu. İki sektörün de katkı oranı bir önceki yılın son çeyreğine göre artış gösterdi. En yüksek ihracat gerçekleştiren motorlu kara taşıtları sanayinin katkı oranı son çeyrekte 1,1’e ve gıda ürünleri 2,28’e inerken, tekstil ürünleri katkı oranı 3,49’a çıktı. Endekse göre, 7 sanayi kolunun ihracat katkı oranları dördüncü çeyrekte negatif oldu. En yüksek negatif oran 0,19 ile elektronik ve bilgisayar sanayinde yaşandı.


Erdem Çenesiz: “Pandemiye rağmen bir önceki yılın ihracatını geçtik”


Türkiye Seramik Federasyonu Başkanı Erdem Çenesiz, “2020 yılında başlayan salgın Türkiye’nin dış ticareti ile birlikte Türkiye ihracat katkı endeksi sonuçlarını da etkiledi. Dış pazar taleplerinin artmasıyla birlikte iç pazarda da destekleyici tedbirlerin artması yılın ikinci yarısı itibarıyla sektörümüzün bir önceki yıl rakamlarına ulaşmasını sağladı. Nisan ve Mayıs aylarında yaşanan düşüş, yılın ikinci yarısındaki ihracat artışıyla giderildi. 2020 yılının son ayı ile beraber seramik sektörü 2020 yılını yüzde 6,6’lık bir artışla yani toplamda 1.3 milyar dolar ihracatla kapattı. Pandemiye rağmen ihracat hedeflerimizi yakaladık ve 2019’dan daha fazla ihracat yaptık” dedi.


“2021’de de büyümenin temelinde ihracat olacak”


Asıl güçlerini ihracattan aldıklarını belirten Çenesiz; “Tedarik zinciri içerisinde Türkiye’ye doğru ciddi bir kayma var. Amerika ve Kanada pazarında da çok hızlı büyüyoruz. Bu ülkelerin, Uzakdoğu’dan tedarik ettiği ürünleri, tarifelerdeki değişikliklerden dolayı Türkiye’den tedarik etme meyli pandeminin etkisiyle daha da arttı. 2020 yılında ABD’ye bir önceki yıla göre yüzde 43 daha fazla kaplama seramik ihraç eder hale geldik. 2021 yılında da minimum yüzde 5’lik bir büyüme bekliyoruz. Türk seramik sektörü dünyada önemli bir oyuncu. İhracatın lokomotif sektörlerinden biriyiz. Amacımız, başta Amerika olmak üzere ihracat yaptığımız ülkelerde daha da güçlenmek ve yeni pazarlar keşfederek dünya lideri olmak.” diye konuştu

Comments


bottom of page