top of page

KOLEKTİF KENT HAFIZASINA KALEBODUR’DAN DESTEK

Geliştirdiği ürün ve teknolojilerle mimarların yaratıcılıklarına destek olan Kalebodur, farklı sosyal sorumluluk projeleriyle mimarlık kültürüne de katkıda bulunmaya çalışıyor. Firma, gazeteci Nilay Örnek’in mimari açıdan kıymetli ve hikâyeli binaların arşivini tuttuğu “Her Umut Ortak Arar” projesine destek verdi.

Gazeteci Nilay Örnek’in bir yılı aşkın süredir Instagram üzerinden yürüttüğü, 2021 Ağustos’undan beri ise www.herumutortakarar.com adresinde topladığı yapıların hikâyeleri, site ziyaretçilerinin katkıları ve kişisel tanıklıkları ile zenginleşerek kolektif bir kent hafızası projesi olma yolunda ilerliyor. Mimarlık kültürüne katkıda bulunan Kalebodur da bu projenin destekçisi oldu.

Web sitesinin eklenmesiyle bir arşiv niteliği kazanan proje, Örnek’in yaşadığı ya da seyahat ettiği şehirlerin ve semtlerin tarihine, geçmişine, mimariye, insanlarına, eski fotoğraflarına ve isimlerine duyduğu meraktan doğdu. “Sokakların isimleri nereden gelir”, “Bir semt eskiden nasıl görünürdü” gibi soruların peşinde iz sürmeye başlayan Nilay Örnek, bulduklarını sosyal medya hesabında paylaştıkça söz konusu binalarda çocukluğu geçen ya da bina ile bir geçmişi olan kişilerin ve mimarların da katkılarıyla projenin zenginleşmeye başladığını belirtiyor. “Her Umut Ortak Arar” adını verdiği proje bu dinamik sayesinde hem yazılı kaynaklardan hem konunun profesyonellerinden hem de bir anlamda sözlü tarihten beslenen çok bacaklı ve kolektif bir arşive dönüştü. Web sitesinde binaları konuma, yapıldıkları döneme, mimarına veya binadan geçen tanınmış kişilere dair filtrelemek ve harita üzerinde görüntüleyip “etrafımda ne var” sorusuna yanıt bulmak mümkün. Şu anda 150’yi aşkın yapının yer aldığı ve günbegün genişleyen bir arşive sahip olan proje, yalnızca estetik açıdan dikkat çekici ve güzel binaları değil, kent belleğinde yer etmiş, iz bırakmış her tür yapıyı arşivlemeyi hedefliyor.

Türkiye’de adı seramik karo ile özdeşleşen, yarım asrı aşan köklü geçmişe sahip bir marka olmanın sorumluluğuyla; akademik süreçler dahil, farklı platformlarda sürdürülebilir projeler üretmeye devam eden Kalebodur, bundan böyle Her Umut Ortak Arar projesinin ana destekçisi olarak arşivin genişlemesine hem faydalanmak hem katkı sunmak üzere daha çok kişiye, özellikle mimarlar ve mimarlık öğrencilerine ulaşması için çalışacak.

Kalebodur’un bugüne dek mimarlık kültürü ve arşivine dair desteklediği başka arşiv projeleri de bulunuyor. 2003 yılından bu yana Arkitera tarafından kurulan Türkiye’nin ilk dijital mimarlık arşivi ARKIV‘in, proje ortağı olarak destekçisi. Mimar, sosyolog, yazar, gazeteci ve düşünürler ile bir araya gelerek toplumu ve mimarlığı yakından ilgilendiren konularda tartışma platformu oluşturmak hedefiyle, 2013 yılından beri Prof. Dr. Abdi Güzel ile beraber “Kalebodur’la Mimarlar Konuşuyor” söyleşi ve panel dizisinin öncüsü. Ve Türkiye’nin 20. yüzyılını detaylandıracak şekilde oluşturulan SALT Araştırma Mimarlık ve Tasarım Arşivi’nin tek destekleyicisi.


Comments


bottom of page