top of page

MENEMEN’DE HÜNERLİ ELLER REKABET VE DOSTLUKLA BİRLEŞTİ

Menemen Belediyesi'nin 15-17 Eylül tarihleri arasında 'Duyarlılık ve Dayanışma' temasıyla gerçekleştirdiği 2. Uluslararası Çömlek Festivali’ne 34 ülkeden yüzü aşkın çömlekçi katıldı. Yerli ve yabancı konukların ilgiyle izlediği etkinliklerde dostluk ve tatlı rekabet yaşandı.


DOÇ. M. CANDAN GÜNGÖR


İzmir’in Menemen ilçesinde, bu yıl ikincisi düzenlenen Uluslararası Menemen Çömlek Festivali 15-17 Eylül 2023 tarihleri arasında Menemen Şehir Parkı'nda gerçekleştirildi. Menemen Belediyesi'nin 'Duyarlılık ve Dayanışma' temasıyla gerçekleştirdiği 2. Uluslararası Çömlek Festivali’ne 34 ülkeden yüzü aşkın çömlekçi katıldı. Festival kapsamında Seramik Kuş Evi yarışması sergisi, panel, seramik atölye çalışmaları, pişirim teknikleri çalıştayları, gerçekleştirildi. Düzenlenen etkinliklere yerli ve yabancı konukların yanı sıra İzmir ve çevre ilçelerden gelen vatandaşlar da yoğun ilgi gösterdi.

Festivalin ikinci ve üçüncü gününde düzenlenen Hünerli Eller Çömlek Yarışması’nda rekabet ve dostluk el eleydi. Çeşitli kategorilerde yapılan yarışmalarda; Ustalar Teknik Dal birincisi Oktay İde, ikincisi Ayhan İde, üçüncüsü ise Ali Hikmet Koç oldu. Ustalar Estetik Dal'da birinciliği Daniele Dakunto, ikinciliği Augusto Girolomini, üçüncülüğü ise Gökhan Taşhomcu elde etti. Amatör Estetik Dalın birincisi Elif Kazan, ikincisi Büşra Kaya, üçüncüsü ise Abdullah Oruç oldu. Ödüllerini protokol üyelerinden alan çömlek ustaları, büyük mutluluk yaşadı.

Festivali düzenleyen Menemen Belediye Başkan Vekili Aydın Pehlivan festivalin ödül ve kapanış töreninde yaptığı konuşmada, Menemen toprağının binlerce yıldır hünerli ellerle yaşam bulduğunu, bu festival kapsamında dünyaca ünlü çömlek ustalarını ağırlamaktan büyük gurur ve mutluluk duyduğunu belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: “2. Uluslararası Menemen Çömlek Festivalimiz kapsamında kıymetli akademisyenlerimiz iki gün boyunca geçmişten günümüze süregelen 'Sanat ve Tasarımda Çamurun Yeri' yolculuğuna ışık tutarken; ömrünü toprağa adayan çömlek ustalarımız da çömlek yarışmasında dünyanın en güzel eserlerini yapmak için birbirleriyle yarıştı. Hünerli Eller Menemen Çömlek Yarışması'nda elbette dereceye girenler oldu ama bence kazanan çömlekçilik sektörü oldu, Menemenimiz oldu. Bu festivali gerçekleştirmek için yola çıkarken bir hayalimiz vardı. O da fazlasıyla geç kalınmış bu festivali, imkanlarımız ölçüsünde olması gereken seviyede yapabilmekti. Böylece ihmal edilmiş Menemen çömleğini yeniden canlandırabilecek, dünyayla rekabet edebilir seviyeye ulaştırabilecektik. Üç günün sonunda bunu başardığımız için, dünyayı Menemen'imizde buluşturduğumuz için çok mutluyum. Festivalimizde kazanan Menemenimiz oldu, çömlekçilik sektörümüz oldu, dostluk oldu. Festivalimizde dünyayı ağırladık. Bu gurur hepimizin".


Seramik alanında çok geniş bir katılımla gerçekleşen 2. Uluslararası Menemen Çömlek Festivali, bir sonraki yıl yapılması planlanan etkinliklerin önerilmesi ve programlanmasıyla yeni bir başlangıca doğru yol aldı.


Comments


bottom of page