top of page

MİMARLIK KÜLTÜRÜNÜN DESTEKÇİSİ KALEBODUR, AURA İSTANBUL’UN SPONSORU

Türkiye’de mimarlık kültürünün gelişimi için bugüne kadar birçok projeye katkı sunan Kalebodur, bu kez AURA İstanbul’a sponsor oldu. “Marmara Bölgesini Haritalamak” projesi için çalışan mimar ve şehir planlamacıları Kalebodur’un ev sahipliğinde Çanakkale’de alan gezisi yaptı.

Yenilikçi bağımsız araştırma enstitülerinden AURA İstanbul, Marmara Belediyeler Birliği iş birliğiyle, MARUF (Marmara Urban Forum) kapsamında, Marmara Denizi ve çevresine ilişkin var olan mekansal yapı ve ilişkilere yönelik incelemelerini sürdürüyor. Bu kapsamda hayata geçirilen “Marmara Bölgesini Haritalamak” projesi için mimar, şehir plancısı ve peyzaj mimarlarından oluşan araştırma ekibi, tema olarak seçtikleri Çanakkale’de alan gezisi yaptı.


Türkiye tarihinde çok özel bir yere sahip olan Çanakkale’nin kültürel, ekolojik, tarihsel katmanlarını keşfetmeyi amaçlayan araştırma gezisi, 17-20 Ağustos tarihleri arasında Kalebodur ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Mimar, şehir plancısı ve peyzaj mimarlarından oluşan araştırma ekibi, saha çalışmalarının önemli duraklarından biri olan Kaleseramik’in Çan’daki üretim tesislerini de ziyaret etti. Çanakkale’nin kültürel kimliğinin önemli bir parçası olan seramik üretim sürecini yakından izleyen katılımcılar; seramiğin topraktan yaşam alanlarına anlam katan ürünlere uzanan yolculuğuna tanıklık ettiler.

Türkiye’de mimarlık kültürünün gelişimine yönelik çalışmalara destek olan Kalebodur ile ilginç bir deneyim yaşayan katılımcılar, ayrıca Çanakkale Seramik, Kalesinterflex Showroomları ve Kale Granit Slab fabrikasını gezerek, ürünler ve üretim aşamaları hakkında bilgi edindiler.

AURA İstanbul, Kalebodur sponsorluğunda gerçekleştirildiği Çanakkale gezisi ile birlikte atölye çalışmalarını tamamladı. Proje kapsamında yapılan atölye ve alan çalışmalarının tüm çıktıları ise, 4-6 Ekim 2023 tarihleri arasında İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlen uluslararası MARUF (Marmara Urban Forum) etkinliğinde açıklandı.

コメント


bottom of page