top of page

NEJAT ECZACIBAŞI VE DEĞER YARATMA TUTKUSU

Eczacıbaşı Topluluğu’nun kurucusu, 30 yıl önce kaybettiğimiz Dr. Nejat F. Eczacıbaşı’nın düşüncelerini, yaşamını ve girişimlerini kendi anlatımıyla aktaran “Değer Yaratma Tutkusu” başlıklı kitap yayımlandı.


Türkiye’de sanayinin ve özel sektörün “kurucu liderleri” arasında anılan Nejat Eczacıbaşı’nın görüşleri ve deneyimleriyle birlikte hayat verdiği çok sayıdaki marka ve kurumun kuruluş öykülerini içeren “Değer Yaratma Tutkusu” derlemesi Yapı Kredi Yayınları arasından çıktı. 


“Değer Yaratma Tutkusu” kitabı Nejat Eczacıbaşı’nın “Kuşaktan Kuşağa” (1982), “İzlenimler, Umutlar” (1994) ve “Yeni Bir Türkiye” (1998) kitaplarında yer alan kendi yazıları ve konuşmalarından derlendi. Eczacıbaşı Topluluğu arşivinden görsellerle zenginleştirilen ve bir albüm niteliği de taşıyan kitapta Nejat Eczacıbaşı’nı yakından tanıma fırsatı bulan kişilerin görüşleri de yer alıyor.


Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı kitabın sunuş yazısında şunları dile getiriyor: “Nejat Eczacıbaşı, ‘tutkulu’ bir insandı. İnsan tutkusu, yurt tutkusu ve sanat tutkusu ile birlikte sanırım en çok ‘girişimcilik tutkusu’na bağlıydı. ‘Girişimci, değer yaratan kişidir’ diyen Nejat Eczacıbaşı, tüm yaşamı boyunca yurduna ‘yeni değerler’ kazandırmak için çalıştı. Bu değerlerin kalıcı olabilmesi için de özellikle ‘kurumsallaşma’ya büyük önem verdi. Sadece temellerini attığı Eczacıbaşı Topluluğu’nda değil, öncüsü olduğu veya kurucuları arasında yer aldığı tüm girişimlerde çağdaş bir yönetişim anlayışının yerleşmesi için çaba harcadı.”


“Değer Yaratma Tutkusu”, Nejat Eczacıbaşı’nın zengin düşünsel birikimini özlü bir şekilde yansıtmanın yanı sıra ülkemizin sanayileşme ve toplumsal girişimcilik tarihine de ışık tutuyor.


Dr. Nejat F. Eczacıbaşı 1913 yılında İzmir’de doğdu. 1930'lu yıllarda Heidelberg Üniversitesi'ndeki kimya lisans öğreniminin ardından, Chicago Üniversitesi'nde yüksek lisans, Berlin Üniversitesi’nde doktora çalışmalarını tamamladı. 1940’lı yılların başında vitamin hapları, çocuk maması ve seramik üretimiyle iş yaşamında ilk girişimlerini başlattı. 1952 yılında Türkiye’nin ilk modern ilaç tesisi olan Eczacıbaşı İlaç Fabrikası’nı kurdu. Yenilikçi girişimleriyle Eczacıbaşı Topluluğu’nu sağlık, yapı ürünleri, kişisel bakım ürünleri gibi farklı sektörlerde faaliyet gösteren, Türkiye’nin en büyük sanayi topluluklarından birine dönüştürdü. TESEV, TÜSİAD, İKSV gibi pek çok dernek ve vakfın kuruluşuna da öncülük eden Dr. Nejat F. Eczacıbaşı, 6 Ekim 1993 tarihinde hayata gözlerini yumdu.

댓글


bottom of page