top of page

PROF. DR. AZİZ SANCAR BİLİM MERKEZİ SİLİFKE’DE AÇILDI

Medcem Çimento ve Silifke Belediyesi işbirliğiyle Silifke Taşucu Mahallesi’nde açılan bilim merkezi ve kütüphaneye Nobel ödüllü Türk bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar’ın ismi verildi. Mars yüzeyi ve robotu, Dünya-Güneş-Ay modeli, sonsuzluk koridoru uzay çadırı, denge tüneli, robot, suda dalga gibi 50’ye yakın bilim aleti merkezde ziyaretçilerini bekliyor.

Eren Holding’in iştiraki olan ve hem Türkiye'nin hem de Avrupa’nın en büyük çimento fabrikasına sahip Medcem Çimentonun Mersin iline ve halkına desteği sürüyor. Medcem Çimento’nun Silifke Belediyesi ile gerçekleştirdiği işbirliği kapsamında yapımı tamamlanan bilim merkezi ve kütüphane, düzenlenen törenle hizmete açıldı. Silifke Taşucu Mahallesi’nde hizmet vermeye başlayan bilim merkezi ve kütüphaneye Nobel ödüllü Türk bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar’ın ismi verildi.

Merkezde 50’ye yakın bilim aleti yer alıyor

Öğrencilerin ve gençlerin daha donanımlı ve modern eğitim araçları ile kendilerini geleceğe hazırlamalarına olanak tanıyacak Silifke Belediyesi- Medcem A.Ş. Prof. Dr. Aziz Sancar Bilim Merkezi’nde; Mars yüzeyi ve robotu, Dünya-Güneş-Ay modeli, sonsuzluk koridoru uzay çadırı, denge tüneli, robot, suda dalga ile elektrik üretiminin de yer aldığı 50’ye yakın bilim aleti ziyaretçilerini bekliyor.

Açılışta konuşan Medcem Çimento Genel Müdürü Murat Kahya, “Hem ülkemizin hem de ekonomimizin büyümesi ve ilerlemesi adına bilim ve eğitim büyük önem taşıyor. Medcem Çimento olarak bu konuyu fazlasıyla önemsiyor, mümkün olduğu her anda desteğimizi sunuyoruz. Bilim merkezi ve kütüphanenin ülkemize ve Mersin’e hayırlı olmasını, hem mevcut hem de gelecek nesillere değer katmasını diliyorum.” dedi.


Eren Holding’in bir kuruluşu olan ve Akdeniz Bölgesi’nde hem iç hem de dış pazar hedeflerine yönelik olarak kurulan Medcem Çimento, 3 yıllık bir yatırım süreci sonucunda 2015 Haziran ayında üretime başladı. Ana hedefi ihracat pazarlarına yönelmek olan Medcem Çimento fabrikasına, 13 km mesafede inşa edilen ve kendine ait Medcem Port adlı limanı ile hedef pazarlarına ulaşıyor. Medcem Çimento’nun Kamerun ve Tunus’ta öğütme tesisleri, Rusya’da ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde ise terminalleri bulunuyor.


Comments


bottom of page