top of page

PROF. DR. YASEMİN AÇIK YENİDEN TÜRKÇİMENTO YÖNETİMİNDE

Türkiye Çimento Sanayicileri Birliği (TÜRKÇİMENTO) Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Yasemin Açık, “Birlik sürdürülebilirliğe, ürün kalitesini artırmaya, Ar-Ge ve inovasyonla katma değerli üretim yapmaya ve sektörde toplumsal cinsiyet eşitliği sağlamaya yönelik çalışmalara devam edecek” dedi.


1957 yılında kurulan ve kapsayıcılığı ile çimento sektörünün çatı örgütü olan Türkiye Çimento Sanayicileri Birliği (TÜRKÇİMENTO)’nin 66’ncı Olağan Genel Kurulu’nda başkanlığa yeniden Fatih Yücelik seçildi. Cumhuriyet tarihi boyunca Doğu Anadolu Bölgesi’ne yapılmış en büyük özel sektör yatırımları arasında yer alan Seza Çimento’nun Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Yasemin Açık ise Yönetim Kurulu Üyesi seçildi.


2016 yılından bu yana TÜRKÇİMENTO’da farklı görevler üstlenen Prof. Dr. Açık, çimento sektörünün yurt içi ve yurt dışında sürdürülebilirliğini koruyup gelişmeyi hedeflediklerini söyledi ve “Türk çimento sektörü olarak, ülkemiz geneline yayılan 56 entegre ve 21 öğütme olmak üzere toplam 77 fabrikada üretim yapıyoruz. Gerek çimento üretiminde gerek çimento ihracatında başta Avrupa olmak üzere dünyanın önde gelen ülkelerinden biriyiz. Dolayısıyla sektörümüz ülkemiz için çok ciddi bir katma değer yaratıyor, önemli istihdam sağlıyor. Sektörümüzdeki işletmelerimiz genel olarak ekonomimize katkı sunmanın yanı sıra bulundukları bölgenin ekonomik ve sosyal kalkınmasına da olumlu etki ediyor. Çünkü üreticilerimizin yanı sıra tedarik, lojistik ve diğer süreçleri de göz önünde bulundurduğumuzda ülkemizin dört bir yanına ulaşan çok büyük bir ekosistem oluşturuyoruz.” diye konuştu.


Sektörde cinsiyet eşitliği için çalışmaya devam


Çoğunluğu erkeklerden oluşan TÜRKÇİMENTO Yönetim Kurulu’nda yer alan Prof. Dr. Yasemin Açık, birliğin üyelerin gelişimine, yeni iş birlikleri geliştirmeye, sürdürülebilirliğe, ürün kalitesini artırmaya, Ar-Ge ve inovasyonla katma değerli üretim yapmaya ve sektörde toplumsal cinsiyet eşitliği sağlamaya yönelik çalışmalara aralıksız devam edeceğini vurguladı.


Sektörün dış pazarlarda zor bir yılı geride bıraktığını belirten Prof. Dr. Açık “Türk çimento sektörü olarak 2023 yılında üretimimizi ve iç pazar satışlarımızı artırdık. İhracatta da yüksek kaliteli ürünlerimiz, dijitalleşme ve yeşil dönüşüm odağındaki sürdürülebilirlik yatırımlarımız ile rekabet etmeye devam ediyoruz. Bu koşullar neticesinde 2024 yılını geçen yılın yurt içi ve ihracat rakamlarına benzer bir tablo ile kapatmayı öngörüyoruz.” dedi.


Comments


bottom of page