top of page

SERAMİKSAN 2023 HEDEFLERİNİ AÇIKLADI

Karovitrifiye ve yapı kimyasalları üreticisi Seramiksan 2022 karnesini paylaştı. 76 şehirdeki bayi sayısını 240’a çıkardığını aktaran şirket, 2023’e dair hedeflerini de açıkladı. Firma buna göre vitrifiye kategorisindeki üretim kapasitesini 2 katına çıkarmayı ve sürdürülebilirlik faaliyetlerini de hızlandırmayı planlıyor.

2022’nin toplamında ihracatını bir önceki yıla kıyasla %18,19 artırarak 5,9 milyar dolara çıkaran sektörün önemli oyuncularından Seramiksan 2022 karnesini açıkladı. Karo, vitrifiye ve yapı kimyasalları ürünlerinin %30’unu 60 ülkeye ihraç eden Seramiksan Direktörü M. Süreyya Çağlar, konuya dair şunları söyledi: “Geçtiğimiz yıl, küresel ticaret ve ihracat ağlarını olumsuz etkileyen birçok gelişme yaşandı. Bunlardan biri de seramik sektörünün en büyük ihracat pazarı olan Avrupa’daki ‘anti-damping’ soruşturması oldu. Bu durum, Avrupa pazarında hızla büyüyen Türk şirketlerine %18,7 gümrük vergisi şeklinde yansıdı. Konuyla ilişkin AB Komisyonu tarafından 11 Şubat’ta verilecek karar beklenirken, Rusya-Ukrayna savaşının neden olduğu enerji krizi, Avrupa’daki üreticilerin kapasitelerini de düşürmesine yol açtı. Yerli şirketlerimiz bu durumu avantaja çevirmek için uğraşırken, tüm olumsuz etkenlere rağmen Seramiksan olarak 2022’de büyümeye devam ettik.”


Seramik, vitrifiye, yapı kimyasalları ve banyo mobilyaları üreticisi Seramiksan ürünlerini 76 şehirdeki 240 bayi ve 1000 tali bayi aracılığıyla tüketiciye sunuyor. Dünyanın en gelişmiş vitrifiye üretim tesislerinden birine sahip olduklarını belirten Çağlar, “Temellerini 2014’te attığımız vitrifiye fabrikamızın üretim kapasitesini 2023’te 2 katına çıkarmak için çalışmalara başladık. El değmeden son teknolojiyle vitrifiye ürünleri üretebilen bu tesisimiz, yatırımı tamamlandığında hem kapasite hem de teknoloji olarak dünyanın sayılı fabrikalarından biri olacak. Gelecek dönemde yeni pazarlara açılma planları kapsamında belirlediğimiz ülke ve bölgelerdeki çalışmalarımızı başka faaliyetlerle de destekliyoruz. Örneğin geçtiğimiz eylül ayında katıldığımız İtalya’daki Cersaie Fuarı, Mart ayında yerimizi alacağımız Almanya’daki ISH Frankfurt fuarları gibi etkinliklerle de hem iş ağımızı büyütecek, hem de ihracat performansımızı yükselteceğiz” dedi.

Sürdürülebilirliği günlük operasyonlara entegre ettiler


Farklı kategorilerdeki zengin ve yenilikçi ürün yelpazesi ile hizmet sunduklarının altını çizen M. Süreyya Çağlar, hedeflerine dair şu bilgileri paylaştı: “2023’te daha büyük hedeflere, aynı inanç ve kararlılıkla yürümeye devam edeceğiz. Sürdürülebilirliği misyon edinmiş bir şirket olarak, karbon ayak izini ve su tüketimini azaltmak ve enerji verimliliği elde etmek, önceliklerimiz arasında yer alıyor. Günlük operasyonlarımızın merkezinde bulunan %0 atık ürün, %0 atık su politikamızla sürdürülebilir bir dünyaya katkıda bulunmaktan mutluluk duyuyoruz. 2018 yılında devreye aldığımız geri dönüşüm tesisimiz ile seramik ve vitrifiye fabrikalarımızın atıklarının tamamını doğaya ve çevreye en ufak bir atık gitmeyecek şekilde işleyerek üretim proseslerimizde yeniden değerlendirerek daha yeşil ve yaşanabilir bir dünya için üretim süreçlerimizi doğayla uyum içinde gerçekleştiriyoruz. Daha yeşil ve yaşanabilir bir dünya için üretim süreçlerimizi doğayla uyum içinde gerçekleştiriyoruz. Yenilikçiliği sahiplenen, faaliyetlerimizin merkezine dijital dönüşüm ve inovasyonu yerleştiren bir anlayışla 2023’te de çalışmalarımıza süratle devam edeceğiz.”


Comentários


bottom of page