top of page

TÜRK FİRMALAR CERSAIE’DE GÜCÜNÜ GÖSTERDİ

25-29 Eylül tarihlerinde İtalya’nın Bolonya kentinde bu yıl 40.’sı gerçekleştirilen, 600’den fazla katılımcı ile dünyanın en büyük seramik fuarı Cersaie’de Türk firmalar da kendilerini gösterdi. Kale Seramik, VitrA, Ege Seramik, Seramiksan gibi büyük üreticiler yeni koleksiyonlarını tanıttı.

VİTRA’NIN SANAT GALERİSİ GİBİ FUAR STANDI


Cersaie Fuarı’na 19. kez katılan VitrA’nın, sanat galerilerinden ilham alarak tasarladığı standında, farklı renk ve boyuttaki karoların sağladığı özgürlük alanı, porselende inovatif malzeme kullanımı ve yenilenen renk paleti dikkat çekti.

2003 yılından bu yana Cersaie’de yer alan VitrA, fuar standında 120x120 cm ebadında, parlak porselen (FLPR) yüzey seçeneği eklenen, teknolojik uygulamalara yer veren yeni karolarını tanıttı. Sanat galerilerinden esinlenilerek tasarlanan stantta, yenilenen renk paletinin yanı sıra, porselende inovatif malzeme kullanımıyla öne çıkan Color2.0, Cemental ve Marmo Nuovo serileri dikkat çekti. Fuarda, dış mekanlar için tasarlanan 2x2 cm ebadındaki karolar da beğeniye sunuldu.

“Seçme Özgürlüğü | Freedom of Choice” temasıyla hazırlanan Cersaie standında ziyaretçiler, farklı doku ve boyutlardaki zengin ürün gamını ve karıştır- eşleştir yaklaşımıyla birbiriyle uyum sağlayan koleksiyonları deneyimledi. Yeni ürün lansmanları, bina bilgi modellemesi alanında global bir pazaryeri olarak hizmet veren ve yapı sektörünü dijitalleştirerek sürdürülebilir bir geleceğe katkıda bulunan BIM Object platformuna da uygun olarak yapıldı.


KALESERAMİK’TEN İLK: ARTIRILMIŞ GERÇEKLİK

Türkiye’nin lider seramik karo üreticisi Kaleseramik, uluslararası seramik sektörünün kalbinin attığı Cersaie Fuarı’nda inovatif markası Kalesinterflex’in yanı sıra en yeni ürün ve koleksiyonları ile yer aldı. İtalyan mimar Paolo Cesaretti tarafından, sürdürülebilirlik ve Akdeniz temalı bir stant tasarlandı ve stantta ilk kez AR (Artırılmış Gerçeklik) uygulamasıyla ziyaretçilere “İyi Bak Dünyana” mesajı verildi.

Dünyanın dört bir yanından 630 katılımcı firmanın, mimari mekan tasarımına yönelik en yeni trendleri ziyaretçilerle buluşturduğu bu fuarda, Kaleseramik de yine ürün ve koleksiyonları, ilham veren özel standı ile fark yarattı.

Kaleseramik fuarda, bu yıl hizmete aldığı 3. Kalesinterflex Üretim Hattı’nda üretmeye başladığı 6, 12, 20 mm kalınlıklarda ve en büyük yeni ebadı olan 160x320 cm’lik ölçülerindeki porselen plakları ilk kez katılımcılarla buluşturdu. 400 metrekarelik stantta ağırlıklı Kalesinterflex ürünleri olmak üzere, Çanakkale Seramik, Kalebodur, Kale Banyo, T-One’ın en yeni ürün ve koleksiyonları katılımcılarla buluştu.


Ayrıca Paolo Cesaretti’nin Kalesinterflex’i kullanarak tasarladığı stantta ilk kez kullanılan AR (Artırılmış Gerçeklik) uygulamasıyla Kaleseramik bir kez daha ‘İyi Bak Dünyana’ mesajını vurguladı ve ziyaretçilere ilham verici bir deneyim yaşattı.


SERAMİKSAN SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞE ODAKLANDI


Türk seramik sektörünün gücünü ve potansiyelini İtalya’ya taşıyarak ülkemizi temsil eden firmalardan olan Seramiksan Cersaie'de en yeni karo ve vitrifiye ürünlerini sürdürülebilirlik odağındaki konseptiyle sergiledi.


Yüzde 0 atık ürün, yüzde 0 atık su ilkesiyle üretim yapan Seramiksan’ın Direktörü Süreyya Çağlar, fuarda inovatif kimliklerinin öne çıktığını, son tüketici ve mimarların değişen ihtiyaçlarına yönelik tasarladıkları teknoloji, tasarım odaklı en yeni karo ve vitrifiye ürünlerini sergilediklerini belirtti ve “Cersaie için oluşturduğumuz koleksiyonumuzda farklı dokuların bir araya gelmesiyle hem görsel hem de dokusal zenginlik sunan özgün desenler, el yapımı hissiyle mekanlara sanatsal bir hava katan floral motifler öne çıkıyor. Dinamik ve modern iç mekân dekorasyonları için ise geometrik desenler ve rölyef dokularla zenginleşen bir koleksiyon oluşturduk” dedi.

Firma son teknolojik gelişmeler ışığında Ar-Ge ve tasarım ekiplerinin geliştirdiği Seramiksan Vortex yıkama sistemine sahip Hill asma klozeti de ilk kez Cersaie fuarında sergiledi. Vortex, suyun klozet içinde dairesel hareketle derinlemesine temizlik sağlarken sıçratmayı azaltarak bakterilerin klozet kapağına temasını önlüyor. Böylece daha az suyla daha güçlü ve sessiz yıkama yapıyor.

Fuarda kesintisiz tasarım imkânı sunan büyük ebatlı karo serilerini de beğeniye sunan Seramiksan, dekorasyonda son yılların trendlerine karşılık gelen mermer ve doğal taş görünümlü yeni ürünleri sergiledi. Modern baskı teknikleriyle, doğanın sunduğu güzellikleri dayanıklı yüzeylere taşıyan marka, doğal taş görünümü ve mat yüzeyiyle mekanlara huzurlu ve sıcak bir atmosfer sunan Lecce, yüzeyindeki fırça darbeleri ve tasarımında derinliği hissettiren zarif rölyefleriyle Shell serilerini de ilk kez Cersaie’de sunda. Pietra mermerinden ilham alarak tasarladıkları ve doğal renk paletine sahip Palermo’nun yanı sıra, temizliğin sembolü olan beyazlığı adında taşıyan Star White serisi de fuarda dikkat çekti. Traverten ve Keops serileri ise ziyaretçiler tarafından ilgiyle incelendi.


EGE SERAMİK FUARI ÇEVRİMİÇİNE TAŞIDI


1972 yılında İzmir’in kurtuluş günü olan 9 Eylül’de kurulan Türkiye’nin öncü seramik üreticilerinden Ege Seramik geçtiğimiz yıl 50. Kuruluş yıldönümünü kutladı. 2010 yılından beri Cersaie fuarına katılan firma bu yıl da yeni ürünlerini ilk olarak İtalya’da sergiledi. “50 Yıldır Modanın Adresi” sloganıyla 50. Yılını kutlayan Ege Seramik Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İbrahim Fikret Polat’ın da katıldığı fuarda 2023 Autumn koleksiyonu büyük ilgi gördü.

Firma, Cersaie’nin 16. Salondaki A56- B51 numaralı standında ziyaretçileri ağırlarken, 360 derece sanal tur ile fuar standını çevrimiçi ortamda ziyaret etmeye de olanak sağladı. Yurt içi ve yurt dışında katıldıkları tüm fuarların 360 derece sanal tur uygulamasına bu seneki Cersaie fuarını da ekledi. Böylece fuara gidemeyenler bile tüm yeni çıkan seramik ürünleri ve yenilikleri yakından takip edebilme şansına sahip oldular. Ege Seramik’in Antique, Aura, Plain, Moon, Greyport, Sapphire gibi her zevke hitap eden zengin karo koleksiyonu fuar ziyaretçileri tarafından ilgiyle izlendi.


Comments


bottom of page