top of page

TOPLUMSAL SORUMLULUK BİLİNCİYLE “BİR ARADA”LAR

Ankara’daki Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi Füreya Koral Salonu’nda açılan “Bir Arada” başlıklı karma sergi, seramik ve cam sanatçılarını toplumsal sorumluluk bilinciyle bir araya getirdi.

Türkiye genelinde eğitim vermekte olan tüm seramik ve cam bölümlerinde görev yapan öğretim elemanlarının çağrılı olduğu sergiye, sanatçılar küçük boyutlu duvar çalışmalarıyla katıldılar.


Sergiden elde edilen gelirin, tüm katılımcı akademisyenlerin bağlı olduğu eğitim kurumlarının ilgili bölümlerinde “acil ihtiyaç” durumunda olan 76 seramik ve cam öğrencisine “yemek bursu” olarak değerlendirilmesi hedeflendi.


Sergiyi düzenleyen, Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü Başkanı Prof. T. Emre Feyzoğlu, daha önce düzenlediği “Toprağa Ses Ver” ve “60 Yıla 60 Macsabal” sergilerinde de toplumsal sorumluluk bilincini ön planda tutmuştu. “Bir Arada” sergisinde ise Türkiye genelinde 53 üniversite ve meslek yüksek okulundan 216 akademisyen ile 16 onur konuğunu buluşturdu.


Sergi, bu alanda eğitim veren kurumların bir araya geldiği bir sanat buluşması olduğu gibi, izleyicilere de oldukça uygun şartlarda sanatçı imzalı eserler satın alabilme kolaylığı sağladı.

Sergi açılışında Hacettepe Üniversitesi Konservatuarı Bale Bölümü Başkanı Doç. Selçuk Göldere ve Ankara Devlet Opera ve Balesi Sanatçısı Deniz Alp tarafından “Toprak” başlıklı bir dans performansı da sergilendi. Sergiye Onur Konuğu olarak Sadi Diren, Hamiye Çolakoğlu, Ünal Cimit, Mustafa Tunçalp, Güngör Güner, Ferhan Taylan Erder, Saime Çelik Kurşunoğlu, Erdinç Bakla, Beril Anılanmert, Sevim Çizer, Mehmet Tüzüm Kızılcan, Ayşegül Türedi Özen, Yüksel Boz Öcal, Naile Cimit, Tülin Ayta ve Zehra Çobanlı katıldı.


Comentarios


bottom of page