top of page

UNESCO YAŞAYAN İNSAN HAZİNESİ HAMZA ÜSTÜNKAYA

UNESCO Yaşayan İnsan Hazinesi Ödülü’ne değer görülen Kütahyalı çini sanatçısı Hamza Üstünkaya, ödülünü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden aldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı da “Hamza Üstünkaya Tasarımları ile Kütahya Desenleri” başlıklı bir kitap yayınlayacak.


Kütahyalı çini sanatçısı Hamza Üstünkaya, ülkemizin ve dünyanın çeşitli sanat merkezlerinin koleksiyonlarında yer almış, önde gelen çini sanatçılarımızdan. Başta babası Hacı Mehmet Üstünkaya olmak üzere Kütahya’nın eski ustalarından ve çinicilerinden edindiği deneyimler ve Muhsin Demironat, Nezihe Bilgütay Derler gibi önemli hocalardan aldığı derslerle kendi üslûbunu oluşturdu. Yarım asrı aşan bir süredir yorulmaksızın sürdürdüğü çalışmaları ve araştırmaları ile çini sanatına birçok yeni teknik kazandırdı. Bugüne kadar çok sayıda ödül alan sanatçı, son olarak UNESCO Yaşayan İnsan Hazinesi Ödülü’ne değer görüldü.


Hamza Üstünkaya, Yaşayan İnsan Hazinesi Ödülü’nü, Şubat ayında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen Yaşayan İnsan Hazineleri Ödül Töreni’nde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden aldı. Hamza Üstünkaya’nın 4 yaşındaki torunu Nisa ise ödül töreninde İstiklal Marşımızı okuyunca bütün misafirler tarafından ayakta alkışlandı. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, UNESCO tarafından 2003 yılında kabul edilen ve Türkiye’nin de 2006 yılında taraf olduğu Somut Olmayan Kültürel Miras Sözleşmesi başlığı altında, kültürel birikimin belli unsurlarını yeniden yaratmak ve yorumlamak açısından gerekli bilgi ve beceriye, yüksek düzeyde sahip kişiler sayesinde “Yaşayan İnsan Hazinesi” tanımının ortaya çıktığına dikkat çekti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise, Türkiye’nin Yaşayan İnsan Hazineleri bakımından, dünyanın en mümbit coğrafyasında yer aldığına vurgu yaptı ve UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Listeleri’ne kaydettirilen 18 unsur ile Türkiye’nin 178 ülke içinde en çok kültürel değere sahip ilk 5 ülke arasında bulunduğunun altını çizdi.

Bu önemli ödül ile onurlandırılan Kütahyalı çini sanatçısı Hamza Üstünkaya’ya, güzel bir haber de Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü’nden geldi. Sanatçının daha önce hiçbir yerde kullanılmamış 250 orijinal deseninden oluşan “Hamza Üstünkaya Tasarımları ile Kütahya Desenleri” isimli Türkçe ve İngilizce hazırlanan kitabın çok yakında basıma gireceği bildirildi. Editörlüğünü Kütahya Dumlupınar Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. İskender Işık ve Prof. Dr. Remzi Gören’in (20152019 DPÜ Rektörü) yaptığı kitabın, basım öncesi hazırlıklarında Kütahya DPÜ Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim elemanlarından araştırma görevlileri Gökhan Akca, Resul Ay, Sercan Kehribar ve Öğr. Grv. Mustafa Bilge Koçer görev yaptı. Bu kitap, çini sanatı tarihinde yer edinmiş olan ve bugün Hamza Üstünkaya ve eserleri ile özdeşleşen Kütahya tavrının unutulmak üzere olan örneklerini içeriyor. Üstünkaya’nın tasarımlarından oluşan sık ve simetrik desenlerin ağırlıkla kullanıldığı Kütahya tarzı bu kompozisyonları içeren kitabın, Kütahya çini sanatı özelinde tarihsel açıdan ilk ve en önemli arşiv olma niteliğinin yanı sıra, çini sanatında Kütahya tavrının yaşatılması ve geleceğe aktarılması konusunda da çok önemli bir referans olması bekleniyor.


Comentários


bottom of page