top of page

YORGUN RUHLARIN TORTUSU: ZAMANDAN İZLER

Bodrum Yakaköy'de kırk dönümlük alana kurulan Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü, 2021 sezonunda pandemi koşullarına uygun olarak kontrollü bir şekilde kapılarını açtı. Burcu Öztürk Karabey’in Zamandan İzler seramik sergisi Dibeklihan- İsmail Hakkı Tonguç Sanat Galerisi’nde 5-24 Haziran tarihlerinde izleyicisi ile buluştu.

Burcu Öztürk Karabey, salgın nedeniyle kararsız ve belirsiz zamanlarda yol alırken; belirsizlikten, izolasyondan, yabancılaşmadan yorulduğumuz günlerin tortusunu bu sergisindeki yapıtlarına taşıdı. Sanatçı, yaşamdan anlar, ruhlarda açılan yaralar ve hayatından süzdüklerini, binlerce yıllık geçmişi ile Anadolu’nun kültür katmanlarından yansıttı.


Zamandan İzler sergisi zamanlar arası bir geçişle bireysel yolculuklarımıza işaret ediyordu. Sembolik anlamı ile bireysel ve kolektif düğümlerimizi yansıtan denizci düğümleri ile insana, doğaya ve yaşama dair unuttuğumuz ne varsa üzerine düşünmeye ve hatırlamaya davet etmişti. Yaşam ve ölüm arasındaki gerilimli atmosfer, “özgürlük” üzerine irdelemelere kapı aralamıştı.


Comments


bottom of page