top of page

ZORLU DÖNEMİ LEHİMİZE ÇEVİREBİLİRİZ


Değerli okurlarımız,


Dünyamız yüzyıllardır pek çok zorlu süreçten geçti. Büyük bir hızla tüm dünyayı adeta esir alan koronavirüs salgını da maalesef unutulmayacak zorlu süreçlerden biri olacak. Bilimin rehberliğinde bu sıkıntılı süreci atlatacağımıza olan inancımız tamdır. Covid 19 Pandemisi; dünyada, ülkemizde ve sektörümüzde maalesef iş yapış şeklimizde büyük değişikliklere sebep olmuştur. Her yaşanan zorluğun kendi içinde fırsatlar barındırdığına inanarak, sektörümüzün üretim yapısı, coğrafi avantajı ve insan kaynağı ile yeniden şekillenen dünya tedarik zincirinin önemli ve güçlü bir parçası olması yönünde, sektör birliklerimiz ve federasyonumuz ile bu süreci yarattığı bütün risklere rağmen fevkalâde iyi yönettiğimizi düşünüyorum.


Bu yıl da yaşanan zorluklara rağmen, bu sürecin biteceğini ümit ederek her sene gerçekleştirmiş olduğumuz UNICERA İstanbul Uluslararası Seramik Banyo Mutfak Fuarı’nı yapmayı hedeflemiş bulunmaktayız. Küresel salgının diğer ülkelerde yayılmaya başlamasıyla henüz ülkemizde yeni görülmeye başladığı 2020 Mart ayında gerçekleştirdiğimiz UNICERA 2020 Fuarı büyük ilgi görmüştür. Seramik sektörünü tek çatı altında buluşturan, 1.200’ün üzerinde markanın yenilikçi ürünlerinin tanıtıldığı fuarımızı, yaşanan olumsuz sürece rağmen 62 bin yerli ve yabancı katılımcı ziyaret etmiştir. Sektörümüzün gelişimi açısından önemli iş bağlantılarının kurulması, hedeflenen ziyaretçi katılımının sağlanması, alım heyetlerinin oluşması ve ziyaretçilerimizin organizasyondan memnun ayrıldıklarını görmenin mutluluğu, büyük bir motivasyon kaynağı oluşturmaktadır.


Belirli aralıklarla yayınladığımız İhracatta Yerli Katma Değer Raporu’na göre 2020 ihracatı pandemiye rağmen yüzde 7,7 büyümeyle 3,9 milyar doları aştı ve yerli katma değer bir yılda 2,5 milyar Dolar, son 10 yılda da yaklaşık 21 milyar Dolar’a yükseldi. Küresel salgının olumsuzluklarına rağmen katma değerimize büyük katkıları olan bir sektörde, en iyi performansla çalışmak hedeflenmiştir. Stratejilerimizin ve iş planlarımızın yeniden şekillendiği bu günlerde, dünyaya kaliteli, rekabetçi ve güvenilir bir üretici olduğumuzu kanıtlayarak, ülkemizin 2020’de de yükselen bir SERAMİK tedarik merkezine dönüştüğüne şahit olduk. Sektörümüz küresel anlamda daha stratejik, daha güçlü bir oyuncu olma yolunda önemli bir fırsat yakalamıştır. Hem bulunduğumuz coğrafyada hem de dünya ihracat pazarında öne çıkan ülkelerle rekabetimizi sürdürürken, bu zorlu dönemi lehimize çevirebileceğimize inanıyoruz.


Sağlıklı günlerde paydaşlarımız ile yüz yüze buluşacağımız ve sektörümüzün gelişimine katkıda bulunacağımız gelecek günlerde görüşmek dileğiyle

Opmerkingen


bottom of page