top of page

ÇEVRECİ DUMANSIZ FIRININ BABASI ÖLDÜ

Tasarladığı çevreci dumansız seramik fırınıyla tanınan seramikçi, fırın tasarımcısı, ressam ve gökbilimci Masakazu Kusakabe yaşamını yitirdi. Kusakabe sadece Japonya’da değil; Kanada, İngiltere, Çek Cumhuriyeti, A.B.D., Çin ve Türkiye’de de dumansız seramik fırınları inşa etmişti.

Seramikçi, fırın tasarımcısı, ressam, gökbilimci Masakazu Kusakabe (1946-2023) kanserle mücadelesine yenilerek 2 Şubat’ta 77 yaşında yaşama veda etti. Çok yönlü bir sanatçı olan Kusakabe’nin en önemli buluşu çevreci dumansız seramik fırını idi. Bu fırınla sadece Japonya’da takdir görmekle kalmamış, Kanada, İngiltere, Çek Cumhuriyeti, A.B.D., Çin ve Türkiye’de de dumansız seramik fırınları inşa etmişti. Macaristan, A.B.D., İngiltere ve dünyanın pek çok ülkesinde üniversitelere, sempozyumlara ve konferanslara davet edilmişti. Bugün dünyanın çeşitli yerlerinde düzinelerce fırını bulunan Kusakabe, Meksika gibi ülkelerde geleneksel çömlekçiler tarafından kullanılmak üzere farklı yerlerde yeniden üretilmesine izin vererek odun fırınlarında pişirilen geleneksel çömlek üretiminin canlanmasına katkıda bulunmuştur.


Masakazu Kusakabe’nin Marc Lancet ile birlikte yazdığı “Japanese Wood-Fired Ceramics” başlıklı kitabında Japon odun pişiriminin yöntemleri, malzemeleri ve estetik beğenisi en ince ayrıntısına kadar açıklanmıştır ve yaklaşık 1000 yıllık geleneğe ilişkin değerli bilgiler içerir.


Comments


bottom of page