top of page

13. ULUSLARARASI MACSABAL SEMPOZYUMU’NDA GORDION ETKİSİ

Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik ve Cam Bölümü’nün 13 yıldır düzenlediği Uluslararası Macsabal İpek Yolu Sempozyumu bu yıl Gordion Antik Kenti’ne odaklandı. Sempozyuma katılan sanatçılar eserlerini, UNESCO Dünya Mirası Asıl Listesi'ne alınan Gordion ve Frig kültürü üzerine kurdular.


DOÇ. DR. MUTLU BAŞKAYA


Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik ve Cam Bölümü’nün etkinliği olarak 13 yıldır aralıksız gerçekleştirilen Uluslararası Macsabal İpek Yolu Sempozyumu’nun bu yılki teması UNESCO Dünya Mirası Asıl Listesi'ne alınan “Gordion Antik Kenti” olarak belirlendi.

Sempozyuma katılan sanatçılar eserlerini bu tema çerçevesinde öğrencilerin asistanlığıyla gerçekleştirdiler. Dünyanın farklı ülkelerinden gelen sanatçılar, kendi kültürleriyle birleştirdikleri Frig kültürü üzerine eserler oluşturdular. Sanatçıların yanlarında getirdikleri eserlerden oluşan sergi ise Kore Kültür Merkezi’nde açıldı. Ayrıca Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şule Atılgan ile birlikte bu eserlerden oluşan Gordion'un tanıtımı kapsamında ileriye dönük yeni bir sergi planlanmaktadır.


Tema kapsamında Anadolu Medeniyetleri Müzesi ve bu müzedeki Kral Midas sergisi ziyareti ile Gordion Antik kenti gezisi düzenlendi. Polatlı Belediye Başkanlığı Kültür İşleri Koordinatörü Kadim Koç tarafından Gordion Antik Kenti, Midas Tümülüsü, Polatlı Özel Tarih Müzesi ve Duatepe Anıtı Türk ve yabancı sanatçılara tanıtıldı.

Anadolu kültürü ve medeniyetinin beşiği olan bu topraklarda yapılmış olan Frig kapları, seramik malzemenin en önemli örnekleri arasındadır. Boşluğu kaplayan kil ile oluşturulmuş estetik formların üzerlerinde siyah astarlı geometrik desenler bulunmaktadır. Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü Öğretim Görevlisi ve bu sempozyumun yaratıcısı olan Kim Yong Moon ise ülkedeki pek çok müzeyi gezdiğini, Türkiye'deki çanaklarla, Kore'deki çanaklar arasında büyük benzerlikler olduğunu belirtti.

Sempozyuma; Güney Kore, Ukrayna, İngiltere, Peru, Singapur ve Türkiye'den toplam 15 sanatçı katıldı. Katılan sanatçılar; Candan Terwiel, David Jones, Deniz Onur Erman, Eunjoo Kim, Ezgi Hakan, Hüseyin Özçelik, Kaan Canduran, Kim Yongmoon, Mutlu Başkaya, Nadire Şule Atılgan, Sonia Cespedes Rossel, Tan Teck Heng Alvin, Viacheslav Pasynok, Yuriy Musatov ve Yalçın Gökçebağ.


13 yıldır Hacettepe Üniversitesi’nin ev sahipliğinde, Kore Kültür Merkezi’nin destekleriyle sürdürülmekte olan etkinliğimize bu sene ayrıca katkıda bulunan Polatlı Belediyesi’ne, Sayın Naz Balkan’a, Refsan firmasına, Graser firmasına ve sempozyuma katılan sanatçılara, Seramik ve Cam Bölümü öğrencilerimize, öğretim elemanlarına teşekkürlerimizi sunarız.Commentaires


bottom of page