top of page

AYFER KARAMANİ VEDA ETTİ

Çağdaş Türk seramik sanatının en önemli temsilcilerinden biri olan Ayfer Karamani’yi 25 Şubat’ta yitirdik. 90 yaşında hayata gözlerini yuman sanatçının cenazesi Zincirlikuyu Mezarlığı’nda eşi Sabit Karamani’nin yanına defnedildi. Meslektaşları ve dostları sanatçıya veda etmek için çok sevdiği ve tutkuyla çalıştığı Beyoğlu’ndaki atölyesinde bir araya geldi.


Çağdaş Türk seramik sanatının önemli figürlerinden biri olan Ayfer Karamani 1933 yılında dünyaya geldi. İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi’nin Kumaş Desenleri ve Seramik bölümlerinde öğrenim gördü. 1955 yılında mezun oldu. 1957 yılında eşi Sabit Karamani’nin Moda’daki evlerinde kurduğu seramik atölyesinde çalışmalarına başladı ve çalışmalarını 60 yıl aralıksız sürdürdü.


1954 yılından itibaren yurt içi ve yurt dışında onlarca kişisel sergi açtı, ulusal ve uluslararası birçok karma sergiye katıldı, ödüller aldı. Radyoculuğu ve fotografçılığı yanı sıra kendisi de seramik sanatçısı olan eşi Sabit Karamani’nin yaptığı seramik sırları, Karamani Atölyesi’nin imzası haline geldi. İstanbul, Ankara, Adana, Mersin ve Bodrum’da değişik kurumlara ait binalara, bazıları Sabit Karamani ile birlikte olmak üzere 20’den fazla seramik duvar panosu uygulaması yaptı. Eserleri yurt içi ve yurt dışında çeşitli koleksiyonlarda yer aldı.


Güngör Güner - Arzu Karamani Pekin Arzu Karamani Pekin - Nazan Ölçer

Fatma Batukan Belge - Elhan Ergin Deniz - Çetin Pireci Arzu Karamani Pekin - Zeynep İnankur


Sanat yaşamı boyunca soyut formlar, panolar ve artistik duvar kaplamaları yapan Ayfer Karamani, 1980’li yıllarla birlikte doğa soyutlamalarının içine insan figürleri karıştırmaya başladı. Özellikle son yıllarda büyük boy heykel çalışmalarına ağırlık verdi. 2007 yılında 50. sanat yılını İş Bankası Kibele Sanat Galerisi’ndeki retrospektif sergisiyle kutlayan Ayfer Karamani, 53. yılında en büyük düşlerinden birini gerçekleştirerek, heykellerini 2010 yılında İstanbul Arkeoloji Müzeleri bahçesindeki antik dönem heykelleri arasında sergiledi. On yıl önce ise atölyesini kızı Arzu Karamani Pekin’e devretti.
Comments


bottom of page