top of page

BİR YILDIZ KAYDI

Genç seramik sanatçılarını destekleyen, Türkiye’de seramik sanatına fedakarca katkı sağlayan bir değeri, Yıldız Şima’yı yitirdik. Seramik sanatçısı, heykeltraş ve ressam Yıldız Şima’nın kaybı sanat camiasında büyük üzüntü yarattı.


Eşi Halim Şima ile birlikte Altın Testi Seramik Yarışması’nın yaratıcısı olan Yıldız Şima yaşamını yitirdi. Kendisi de seramik sanatçısı olan Şima’nın vefatı seramik dünyasında büyük üzüntü yarattı. Sevenleri Yıldız Şima’yı son kez uğurlamak için 17 Aralık’ta İzmir Resim Heykel Müzesi Kültürpark Sanat Galerisi’nde düzenlenen törende buluştu. Şima’nın cenazesi öğle namazına müteakip Alsancak Hocazade Camii’nden kaldırılarak Bornova Hacılar Kırı Mezarlığı’nda toprağa verildi.


Yıldız Şima ve eşi Halim Şima, İzmir Rotary Kulübü’nün 1991 yılından beri düzenlediği Altın Testi Seramik Yarışması’nı ilk yıllarda seramik sanatı ve sanatçılarını desteklemek amacıyla başlatmışlardı. Zamanla yarışmaya katılım sayı ve nitelik olarak arttı; başlangıcından beri 2500’den fazla sanatçı katıldı, 1700 sanatçının eserleri sergilendi, yaklaşık 700 sanatçı ödül aldı. Öğrenciliği döneminde ya da kariyerinin başında Altın Testi’ye katılan, ödül alan kimi sanatçılar da bu süreç içinde yarışmanın jüri üyeliğini üstlendiler. Bu yıl 17.si gerçekleştirilen Altın Testi’nin ödül töreninde konuşan Yıldız Şima, yarışmanın 2014’te vefat eden Halim Şima anısına yaşayıp devam etmesinin İzmir Rotary Kulübü üyelerinin ve kendisinin en büyük dileği olduğunu, Altın Testi ailesinin bu yarışmayı sonsuza kadar yaşatacağını söylemişti.ARDINDAN…


Ayşegül Türedi Özen:

“Biricik Yıldız Hanımcığım’ın vefat haberini büyük bir üzüntü ile öğrendim.  Altın Testi Seramik Yarışma’larının yıllarca sürdürülmesi konusunda rahmetli eşi Halim Şima ile sonsuz çabalarının bizzat tanığı oldum. Cumhuriyet’in 100. Yılını kutlamayı çok istiyordu. Kuşevi seramik yarışmasını ve müzesini gerçekleştirmek istiyordu.  Şükürler olsun ki, bu güzel dilekleri bir bir gerçekleşti.   Seramiğe dair her konuyu bitmek bilmeyen coşku, heyecan ve aşkla yaşar ve yaşatırdı. Onunla ilk kez tanışmamız, efsane Altın Testi yarışmasında Halim Şima Özel Ödülü’nü almak için İzmir e geldiğim gün olmuştu. Tanıştığımız günden bugüne dek hep çok sevdim, çok özleyeceğim.”


Bingül Başarır:

Bazı insanlar hep alır, bazıları hep verir, bazıları hem alır hem verir. Yıldız Şima hep verenlerden idi. Onunla 1975 yılında karşılaştık. İkimiz de Resim Heykel Müzesi için çalışmalar yapıyorduk.  İzmirli değildik fakat İzmir’e gönül vermiştik. Müze çalışmalarının yanı sıra çocuklarla da ilgilendi. Ortak çalışmamız ile onbeş çocuğun resimleri sürekli sergilenmek üzere Nebraska’daki Barış Parkı’na yerleştirildi. Daha sonra Rotary Altın Testi Yarışması’nda da birlikte çalışmayı sürdürdük. Ardından jüriye benim yerime gençleri çağırmasını önerdiğimde hiçbir zaman benden vazgeçmedi. Bazı akademik ortamlarda titrimin olmaması nedeniyle ismim sonlara yazılırken, o Uluslararası Seramik Akademisi üyeliğimi kullanırdı. Onun bu inceliklerinin yanı sıra, sevgili Halim Şima’yı anmadan geçemeyeceğim. Çok değerli bir insan idi. Sanat ortamıza çok büyük katkıları oldu. Yıldız Hanım ile bir ortak yanımız da sanatsever ve çok değerli eşlere sahip olmamızdır. Nur içinde yatsınlar. Onları hiç unutmayacağız.


Candan Dizdar Terwiel:

Türkiye seramik aanatının gelişimine ve gençlerin bu sanata gönül vermelerine sağladığı büyük katkılarla önde gelen bir değerini kaybetti. Son gününe kadar katılacağı serginin heyecanı ile haberleştik. Başta güzel İzmir'imiz olmak üzere tüm sanat camiamızın başı sağ olsun.”


Candan Güngör:

Sayın Yıldız Şima, gençlere ve özellikle çocuklara seramiği tanıtmak, sevdirmek için yeni projeler üretmeye devam ediyordu. Özellikle, sadece belli bir yaş grubu çocukların katıldığı seramik yarışması düzenlemek istiyordu. Menemen’in seramik turizmi yapılan bir yer olmasını arzuluyordu. Seramik Kuş Evi Müzesi’nin kurulma aşamasının bu yıl bir yarışmayla başlatılması Yıldız Hanım’ı çok mutlu etmişti. Altın Testi Seramik Yarışması’nın sürdürülmesi en büyük dileğidir. Söylemlerinden hiç eksiltmediği eşi Dr. Sayın Halim Şima’ya kavuştu.”


Çetin Erokay:

Rahmetli eşi Dr. Halim Şima ile kentimiz sosyal yaşamına, sanat yaşamına çok değerli katkılarda bulunmuş çok değerli saygıdeğer insanlardı. Yıldız Şima kentimizde seramik sanatının sevilmesinde ve gelişmesinde çabaları ve yetiştirdiği öğrencileri ile hep anılarımızda yaşayacak. Her yıl, başlattığı ve geliştirdiği, uluslararası platforma oturttuğu Altın Testi Seramik Yarışması ile kent belleğinde ve yaşamında hep aramızda olacak. İzmir’e iz bırakıp gitti.”


Mustafa Ağatekin:

“1992 yılıydı, II. Altın Testi Yarışması’na yüksek lisans öğrencisi olarak katılmıştım. Yolun başında, gelecek kaygıları içinde çabaladığım yıllardı; yarışmaya iki çalışmamı yollamıştım. O yarışmada ikincilik ve mansiyon almış, kariyer yolculuğum için büyük bir motivasyon kazanmıştım. Bu yıl 17. si yapılan bu yarışma bugüne kadar benim gibi birçok gencin yaşamına dokundu. Bunu sağlayan iki kıymetli insan; Halim ve Yıldız Şima’yı her zaman şükranla anacağım. Umarım emanetlerine İzmir sahip çıkar.”


Mustafa Tunçalp:

Yıldız ve Halim Şima’yı 1983 yılında tanıdım. Altın Testi Seramik Yarışması jürisinde bulunmamı istedi. Hamiye Çolakoğlu Hocayla aynı jüride bulunmak benim için bir onurdu. Türkiye genelinde seramik sanat eğitimi alan ve uğraş veren insanlar eserler yaratarak büyük heyecanla bu yarışmaya katıldılar. Eserlerin sergilenmesi, ödüller almak onlar için büyük anı ve onur kaynağı oldu. 2023’teki sohbetlerimizde “Mustafa ben 90 yaşıma girdim, en büyük beklentim Cumhuriyet’in 100. Yılını kutlamak ve Menemen Kuş evi Yarışması’nı gerçekleştirmek istiyorum” derdi. İkisini de gördü ve yaşadı. Bir de benimle kuş sergisi açmak istiyordu. Kalp rahatsızlığı nedeniyle erteledik. Atölyesinde çalışıp onu yüreklendirerek yaşama sarılmasını istiyordum. Kısmet olmadı. Seramik sevdalısı, iyi yürekli, yardımsever, tam bir Cumhuriyet kadınıydı. Güle güle sevgili dost, mekanın cennet olsun.


Mutlu Başkaya:

Genç seramikçileri çıktıkları yolda hep destekleyen, sanata ve seramik alanına her zaman fedakarca katkı vermeye çalışan bir değerimizi kaybettik. Çok üzgünüm. Kendisiyle ilk kez 1996 yılında Altın Testi Yarışması’nda “Hediye” adlı çalışmamla katılıp, ödül aldığımda tanışmıştım ve yıllar sonra da kendisi beni İzmir’e bu yarışmanın Jüri Üyesi olarak davet etmişti. Taşın altına elini koyan ve genç seramikçilere ödül vermek ve teşvik etmek için neredeyse hayatını bu işe adayan kendisi ve eşi birlikte nur içinde yatsınlar.”


Nurdan Arslan:

“Bir yıldız kaydı, Yıldız Şima… Üzüntümüz çok. Rahmetli sevgili eşi Halim Şima ile buluştu eminim… İyiliklere uzanan, gençlere dokunan, seramik sanatını destekleyen ve    hayatlarını yardımseverliğe adayan iki yürek buluştu. Bu güzel insanları iyi ki tanımışım…”


Sevim Çizer:

Geçen cumartesi günü sergimin söyleşisinde birlikte idik. Bu sabah sağlık haberlerini ve bu zor günleri atlatacağını umutla bekliyorduk... Sanatın ve sanatçının son anına kadar destekçisi idi. Hep taze fikirler üretti... Huzur içinde uyusun sevgili Yıldız Şima...”


Zehra Çobanlı:

İzmir'de seramik sanatına yıllardır katkı ve destek veren, eşi rahmetli Dr. Halim Şima ve Rotary Kulüp ile düzenlediği Altın Testi Seramik Yarışması ile yıllarca birçok seramik sanatçısının ilk adımlarında iz bırakan değerli dost, seramik sanatçısı, sevgili Yıldız Şima'yı kaybettiğimizi üzüntü ile öğrendim. Yaptığı hizmetler unutulmaz ve yeri doldurulmaz.”

Comments


bottom of page