top of page

DEPREMİN YARALARINI SARIYORUZ


Değerli Okurlarımız,


6 Şubat'ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremler, 11 ilimizin bulunduğu ve milyonlarca vatandaşımızın yaşadığı bir bölgede çok büyük bir insan kaybı ve ağır yıkım meydana getirmiş ve bu büyük afet milletçe hepimizi çok üzmüştür.


Resmi rakamlara göre 50 binin üzerinde vatandaşımızın vefat ettiği, 100 bini aşkın yaralımızın ve yüzbinlerce yıkık ya da ağır hasarlı konutun olduğu, yüzyılın felaketi olarak niteleyebiliriz.


Türkiye Seramik Sektörü olarak ilk andan itibaren tüm üyelerimizle hem kurumsal hem de bireysel düzeyde teyakkuza geçilerek, büyük küçük acil yardımlar için seferber olunmuştur.


Kahramanmaraş merkezli deprem felaketinin yaralarını sarmak, bölgedeki hasarın telafisi, yeniden imar ve rehabilitasyonunu sağlamak ve çalışan göçünün önlenmesi için her türlü kamu kurum ve kuruluşu ile iletişime geçilerek çalışmalarda bulunulmuştur.


Deprem nedeniyle hayatını kaybedenlerin aile ve yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyor, depremin yaralarının en kısa sürede sarılmasını temenni ediyoruz.


Değerli okurlar, seramik sektörü olarak pandemi sonrası çok başarılı geçen 2021 yılının ardından, 2022 yılı; enflasyon, kur baskısı ve savaş nedeniyle enerji fiyatlarında artış ve bunların üretim maliyelerine yansıması gibi konular nedeniyle 2021 yılına kıyasla biraz daha zorlayıcı geçmiştir. 2022 yılının son çeyreğinde ve 2023 ilk çeyreğinde Türkiye Seramik Federasyonu olarak ağırlıklı enerji fiyatları, Şile bölgesi killerinin orman izinleri ile ilgili çalışmalar ve çeşitli görüşmeler gerçekleşmiştir.


2022 yılı seramik sektörü değerlendirmelerine göz attığımızda, seramik kaplama malzemeleri ihracatının bir önceki yıla kıyasla % 18,9 düşüşle 123,1 milyon m2, tutar olarak % 6’lık artışla 1.023 Milyon $, seramik sağlık gereçleri sektöründe miktarsal % 8,3 düşüş ile 185.242 ton, tutar olaraksa % 0,3 düşüş ile 338.816 M$ gerçekleştiğini görmekteyiz. Toplam seramik sektörünün miktarsal % 14,5 düşme, tutarsal olarak % 14,5 artışla kapattığını söyleyebiliriz.


2022 yılında seramik kaplama malzemeleri sektöründe ithalatta büyük artışlar görülmüştür. Hindistan ve İran’dan gelen ürün çok yükselmiş ve gerekli uyarı ve görüşmeler yapılarak bu durum önlem altına alınmıştır.


Sektörümüzü ilgilendiren bir diğer konu; Avrupa Komisyonu tarafından Türkiye ve Hindistan’dan ithal edilen seramik karolara karşı 13 Aralık 2021’de başlatılan anti damping soruşturmasıdır. Soruşturma sonuçlanmış ve nihai karar 9 Şubat 2023 tarihinde Resmî Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Soruşturmanın açılmasından itibaren Türkiye Seramik Federasyonu gerek bakanlıklarımız gerek OAİB ile tüm imkânları seferber ederek koordineli bir şekilde gerekli çalışmalar yürütmüştür. Bu çalışmalar kapsamında, faaliyetlerimizin ağırlığı, üyelerimizin bu konuda bilgilendirilmelerine ve Avrupa Karo Üreticileri Federasyonu (CET), Ticaret Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, AB Daimî Temsilciliği, çeşitli büyükelçiliklerle görüşmeler, sektör savunmasını yapmak üzere danışman firma görüşmeleri, Hearing toplantıları hazırlıkları ile tamamlanmıştır.


Bu vesileyle soruşturmanın her aşamasında büyük çaba gösteren Ticaret Bakanlığı ve Brüksel Daimî Temsilciliğimize ve üye şirketlerimize, Federasyon ve Birlik yetkililerimize gösterdikleri çabadan dolayı şükranlarımı sunarım.

Değerli okurlar, 07 -11 Kasım 2022 tarihlerinde sektörümüzün ülkemizdeki en büyük ticaret platformu olma özelliği taşıyan UNICERA Uluslararası Seramik Banyo Mutfak Fuarı, İstanbul Fuar Merkezi’nde ulusal ve uluslararası birçok markaya ev sahipliği yapmıştır. İtalya, İspanya, Fransa, Portekiz, Yunanistan, Çek Cumhuriyeti, Polonya gibi Avrupa ülkelerinin yanı sıra Rusya, Çin, BAE, Avustralya, Kolombiya ve Hong Kong başta olmak üzere 100’den fazla ülkeden gelen profesyonel ziyaretçileri ağırlamıştır. Fuarımıza katılan yabancı ziyaretçi sayısında geçmiş yıllara oranla yaşanan artış sektörümüz tarafından memnuniyetle karşılanmıştır.


2023 yılında Şubat ayında yaşanan depremlerin devam eden etkileri ve gelişmiş ekonomilerin büyümesinde belirgin bir yavaşlama sektörümüzü etkilemeye devam etmektedir. Tüm zorlu şartlara rağmen ülke ekonomisine katma değer sağlamak için var gücümüzle çalışmaya devam ettiğimizi belirtmek isterim. Tüm paydaşlarımıza en içten duygularımla teşekkür ederim.

Comments


bottom of page