top of page

İZNİK ÇİNİLERİ MESCİD-İ NEBEVİ’DE

İznik Mavi Çini, orjinaline en yakın yeni üretim İznik Çinileri ile Medine Mescid-i Nebevi’nin restorasyonuna katkı sağladı. İznik Mavi Çini, AR-GE çalışmalarını başarıyla sonuçlandırarak, Hz. Muhammed’in mezarının bulunduğu Mescid-i Nebevi’nin İznik Çini üretimlerini bir ayda tamamladı.

Mescid-i Nebevi restorasyonunda eksik çiniler tamamlanıyor
İznik Mavi Çini orjinaline en yakın üretimi başardı.

Daha önce birçok abidevi eserin restorasyonunda, orijinal İznik Çinileri ile aynı karakterde üretim yapan İznik Mavi Çini uzun teknik araştırmalar ve uygulamalarıyla Medine’de Hz. Muhammed’in (S.A.V.) mezarının bulunduğu Mescid-i Nebevi’deki İznik Çini üretimlerini tamamladı.


İşletme kurucu ortağı ve teknik sorumlusu Mahmut Çalışkan, 2019 Haziran’ında restorasyonu yapan Mısır’lı firmanın kendileriyle görüştüğünü ve numune yapılmasını istediğini belirtti. Yapılan AR-GE çalışması sonucunda orjinaline en yakın gövde-astar-boya ve sırça geliştirdiklerini belirten Çalışkan, sonunda orjinale en yakın numuneyi yapmayı başardıklarını anlattı. Çalışkan, Aralık 2019 da yapılan sözleşme ile Mescid- Nebevi için üretime başladıklarını ve üretimi bir ayda tamamladıklarını söyledi. Çalışkan, böyle bir projede görev almanın tarihsel sorumluluğunu yerine getirmenin huzurunu yaşadıklarını belirtti.

Kıble duvarında eksik olan çiniler tamamlanacak


Dekor uygulamasında da, İznik Mavi Çini kurucu ortağı sanatçı Serap Ereyli gözetiminde, uzman Mavi Çini sanatçıları tarafından üretilen orijinal dekorlu ürünlere birebir benzeyen çiniler 2020’nin ilk ayında Medine’ye gönderildi. Mescid- Nebevi’nin Kıble duvarında eksik olan çiniler, İznik Mavi Çini tarafından yeni üretilen çiniler ile tamamlanacak. İznik Mavi Çini, bugüne kadar İstanbul Eyüp Sultan Türbesi, Bursa Yeşil Türbe, Erzurum Hatuniye -Çifte minareli- Medresesi, İznik Yeşil Cami ve Bursa Türk İslam Eserleri Müzesi gibi birçok önemli eserin restorasyonunda, orjinal İznik Çinileri ile aynı karekterde üretim yaparak, bu eserlerin gelecek kuşaklara kazandırılmasında önemli görev üstlenmişti.

Comments


bottom of page