top of page

PORSELENE GİDEN YOLDA MAVİ-BEYAZ SERGİSİ

İznik Türk İslam Eserleri Müzesi ve İznik Arkeoloji Müzesi Mayıs ayında “Porselene Giden Yolda Mavi– Beyaz” sergisine evsahipliği yaptı. Geçmişe saygı, geleceğe armağan olarak planlanan etkinlik Uzakdoğu’dan Avrupa’ya uzanan porselenin İznik çinileriyle bağlantısına odaklanıyordu.


DR. İLHAN MARASALI


Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Hollanda Büyükelçiliği’nin desteği ile gerçekleştirilen “Porselene Giden Yolda Mavi – Beyaz” sergisi Müzecilik Günü olarak kutlanan 18 Mayıs’ta iki farklı mekanda, İznik Türk İslam Eserleri Müzesi ve yeni hizmete açılan İznik Arkeoloji Müzesi’nde izleyicilerin beğenisine sunuldu. Koordinatörler Prof. Dr. Candan Terwiel ve Galerim Yöneticisi Meral Öztürk 31 Mayıs’a kadar devam eden serginin amacını şöyle dile getirdiler: “Porselene Giden Yolda Mavi Beyaz projesi; 15. ve 16. yüzyıllarda Avrupa gibi Anadolu’yu da etkisi altına alan Çin porselenlerinin taklidi çabasıyla doğan, yeni teknik ve estetik arayışlarının günümüz seramik sanat ve estetiği ile mavi – beyaz çerçevede yeniden ele alınmasıdır. Ayrıca geçmişe saygı, geleceğe armağan olarak düşünülen bu etkinliğin içine Türk, İtalyan ve Hollandalı seramik sanatçıları ile geleneksel üretim yapan ustalar dahil edilmiştir”.

Aytuna Cora

Porselenin izini sürmeye İznik’ten başlayan serginin daha sonra İtalya ve Hollanda’da tekrarlanması planlanmaktadır. İlk sergi için İznik’in seçilmesi ise son derece doğal bir yaklaşım olarak görülmektedir. İznik Bizans’tan sonra Osmanlı’nın da seramik üretim merkezi olmuş özellikle İstanbul’un alınmasını takip eden dönemde dünyaca ün salmış Mavi – Beyaz Dönemini yaşamıştır. Bu dönemde porselene ulaşılamamışsa da kendi teknik ve estetik yorumunu geliştirerek adını duyurmuştur, İznik.

 

Sergiye katılan sanatçı ve kurumlar/


Adil Can Güven, Adile Feyza Çakır Özgündoğdu, Atila Çakır, Augusto Girolamini, Ayşegül Türedi Özen, Aytuna Cora, Beril Anılanmert, Bingül Başarır, Bottega Gatti, Burcu Öztürk Karabey, Candan Dizdar Terwiel, Caner Yedikardeş, Deniz Onur Erman, Elif Aydoğdu Ağatekin, Ergün Arda, Gioela Suardi, Güngör Güner, Hasan Şahbaz, Hüseyin Özçelik, Işıl Tüfekçi Ardıç, İhsan Berke Saraçoğlu, İlhan Marasalı, İrfan Aydın, İsmail Yiğit, İznik Çini Vakfı, İznik Mavi Çini, Marijke Gemessy, Martine De Jong, Mehmet Çelik, Mehmet Kutlu, Mehmet Tüzüm Kızılcan, Meral Öztürk, Mesude Künen, Mirco Denicolo, Mirta Morriggi, Mustafa Tunçalp, Mutlu Başkaya, Nagihan Gümüş Akman, Nezihe Lerzan Özer, Nicole Grammi, Nurdan Yılmaz Arslan, Olgu Sümengen Berker, Ödül Işıtman, Pınar Baklan, Rıza Tan Buğra Özer, Ruth Terwiel, Sadık Ramazan Yılmaz, Safiye Başar, Senanur Gündoğdu Dodevski, Serap Ünal, Sevim Çizer, Sevinç Köseoğlu Ulubatlı, Seyhan Yılmaz, Sibel Bucurgad Atasoy, Şule Altay, Tevfik Türen Karagözoğlu, Tuğrul Emre Feyzoğlu, Turgut Tuna, Bursa Uludağ Üniversitesi İznik Meslek Yüksek Okulu, Vedat Kacar ve Zehra Çobanlı.


 


Comments


bottom of page