top of page

VİTRA DAVOS’TA İNOVASYON LİDERİ ÖDÜLÜNÜ ALDI

Eczacıbaşı Topluluğu'nun amiral gemisi VitrA Karo, Dünya Ekonomik Forumu tarafından karo seramik sektöründe Küresel Deniz Feneri Ağı (GLN)’na seçilen ilk kuruluş olarak “geleceğin üretim tesisleri” arasında yerini aldı.


Hasan Pehlivan ve Atalay Gümrah


Her yıl siyaset, ekonomi ve iş dünyasının en etkili liderlerine ev sahipliği yapan Davos’ta, Dünya Ekonomik Forumu (WEF) tarafından düzenlenen zirve, 15-20 Ocak tarihlerinde gerçekleştirildi. Bu yıl 54. kez ve “Güveni inşa etmek” temasıyla düzenlenen zirveden Türk seramik sektörü adına gurur verici bir haber geldi. Türkiye’den AB ülkelerine yapılan karo seramik dışsatımında ihracat şampiyonu olan VitrA Karo, adını dünyanın Endüstri 4.0 şampiyonları arasına da yazdırdı. VitrA Karo’nun Bilecik, Bozüyük’teki üretim tesisi, WEF’in dünyanın en gelişmiş üretim tesislerini seçerek “geleceğin üretim tesisi” olarak işaret ettiği “Küresel Deniz Feneri Ağı”na (Global Lighthouse Network | GLN) dahil oldu. 


Bu yıl 21 yeni katılımla, dünya çapında toplam 153 tesisin yer aldığı GLN, değer zincirlerini ve iş modellerini dönüştürerek Endüstri 4.0 teknolojilerini geniş ölçekte uygulama konusunda lider bir yaklaşım ortaya koyan üretim tesislerinden oluşuyor. VitrA Karo, dünyanın Endüstri 4.0 liderleri arasına adını yazdıran ilk karo seramik üreticisi olarak da dikkat çekiyor.


VitrA Karo’nun GLN’ye katıldığını belgeleyen ödül, Davos Zirvesi kapsamında düzenlenen ödül gecesinde takdim edildi. Ödülü Eczacıbaşı Topluluğu CEO’su Atalay Gümrah ve VitrA Karo CEO’su Hasan Pehlivan aldı.Eczacıbaşı Topluluğu CEO’su Atalay Gümrah, WEF'in Kurucusu Klaus Schwab’ın “Birlikte daha umut verici bir gelecek inşa ederek güveni yeniden inşa etmeliyiz” açıklamasını hatırlatarak “Biz de sağlıklı bir geleceğin inşası için çalışıyoruz. Çağdaş, kaliteli ve sağlıklı yaşamın öncülüğünü yaparak ekonomiye, topluma ve gezegenimize değer katan akıllı teknolojileri benimseme ve yaygınlaştırma konularında tüm sektörlerimizde öncü bir rol üstleniyoruz.” diye konuştu.


VitrA Karo CEO’su Hasan Pehlivan ise “Dünya çapında bir ödülle taçlandırılan başarımız, sonu olan bir yatırım değil, uzun soluklu bir yolculuk, yeni bir iş yapma şekli. Eczacıbaşı Topluluğu’nun desteğiyle, akıllı teknolojilerin rüzgarını arkamıza alarak ülkemiz ve dünyanın geleceği için katma değer üretmeye devam edeceğiz.” dedi.

Comments


bottom of page