top of page

VİTRA-TOM DIXON İŞBİRLİĞİYLE DOĞDU: LIQUID

İngiliz tasarım ikonu Tom Dixon ve VitrA’nın işbirliğiyle geliştirilen banyo koleksiyonu Liquid, Esma Sultan Yalısı’nda düzenlenen özel bir davetle tanıtıldı. Koleksiyon, bugüne kadar Wallpaper ve Red Dot’tan ödül aldı, iF Design Award 2022’den ise biri altın çifte ödülle döndü.


Londra Tasarım Madalyası sahibi Tom Dixon ve VitrA’nın işbirliğiyle geliştirilen banyo koleksiyonu Liquid’in Türkiye lansmanı yapıldı. Avrupa lansmanı ilk olarak Londra’da, ardından Paris’teki Maison&Objet’de gerçekleştirilen koleksiyon, bugüne kadar Wallpaper dergisinden ve Red Dot’tan ödül aldı, iF Design Award 2022’den biri altın, çifte ödülle döndü. Tom Dixon’ın tasarım dehası ile VitrA'nın tasarım ve üretim yetkinliğini buluşturan koleksiyon, banyoları yuvarlak hatlar ve heykelsi formlarla tanıştırıyor.

Tasarımları Londra'daki Victoria & Albert, New York'taki MOMA ve Paris'teki Centre Pompidou gibi dünyanın en ünlü müzelerinde yer alan Tom Dixon, Liquid ile ilk banyo koleksiyonuna imza atarken, yuvarlak hatlı seramik tabure, koleksiyonun adeta simgesi. İngiliz tasarımcının “dışavurumcu minimalizm” olarak tanımladığı felsefeyi banyolara taşıyan Liquid, dayanıklı ve beyaz seramiğin yumuşak hatlarıyla kalıcılık hissi uyandırıyor, tek parça armatürler ve ikonik aksesuarlarla banyo tasarımına kontrast ve netlik kazandırıyor. Uyumlu mobilyalar ve geniş seçenekli duvar karolarıyla bütünsel banyo çözümleri sunan koleksiyon, Viktorya dönemi banyolarının etkilerini pop art öğelerle birleştiriyor. Tom Dixon'ın “andan bağımsız olarak çağdaş” diye tanımladığı koleksiyon; son yıllarda yaygınlaşan ince hatlı minimalist tasarımlara adeta meydan okuyan bir alternatif sunuyor.

Liquid Koleksiyonu’nda seramik sağlık gereçleri, banyo mobilyası, ayna, armatür, duş sistemi, banyo aksesuarı ve tamamlayıcı ürünler olmak üzere 57 modelde 115 çeşit ürün bulunuyor. Krom ve parlak siyah lavabo bataryalarının bulunduğu koleksiyonun öne çıkan ürünlerinin arasında ikonik seramik tabure, çanak ve monoblok lavabonun yanı sıra; iki renkli ayna, yerden lavabo bataryası, tuvalet fırçalığı ve kâğıtlığı yer alıyor. Koleksiyondaki tüm karolar 20x20 cm. ebadında ve parlak yüzeye sahip. Adaçayı yeşili, gri, siyah, beyaz ve ebru olmak üzere 5 renkte ve 5 desende hazırlanan duvar karoları, farklı döşeme alternatifleriyle sonsuz tasarım olasılığı sunuyor. Mat siyah lake gövdeye sahip lavabo dolabı, çizgili şeritleriyle İskandinav stili camdan ya da sağlamlığıyla öne çıkan perfore siyah metal örgü kapaktan oluşan iki seçenek sunuyor.


Dixon’u VitrA’nın vizyonu ve yetkinliği etkiledi


“Bence banyoda isteyeceğimiz son şey sert köşeler! Suyun akışında bir yuvarlaklık var. Her şey böyle başladı!” diyen Tom Dixon’a neden VitrA ile çalışmayı tercih ettiği sorulduğunda şöyle yanıtlıyor: “Karolar, armatürler, seramik sağlık gereçleri, banyo aksesuarları ve mobilyalarından oluşan entegre bir sistem tasarlamak istiyordum. Çok az üretici bunu başarabilecek yetkinliğe veya hepsini tek bir koleksiyon olarak üretebilecek vizyona sahip. Tasarım ve araştırma uzmanlığının yanı sıra, seramik, akrilik, porselen ve kromdan imal edilen ürünleri aynı çatı altında üretebilme kapasitesine erişebilmek süreci daha da kolaylaştırdı. Kullanıcı gözüyle bakınca da aynı mekanda kullanılacak ürünlere tek noktadan erişebilmek kıymetli.”

Banyo tasarımında estetiğin yanı sıra insan sağlığı, hijyen, ergonomi, güvenlik, yüksek performans ve kaliteyi bütüncül bir yaklaşımla ele alan VitrA, tüm dünyadan kullanıcıların ihtiyaç ve zevklerine uygun banyo deneyimi geliştirmek üzere 2000’lerden başlayarak ünlü tasarımcılar ve tasarım ofisleriyle işbirliği yapıyor. Benzersiz bir banyo deneyimi yaratmak için bugüne kadar tasarım, inovasyon ve üretim yetkinliklerini Tom Dixon, Arik Levy, Claudio Bellini, Terri Pecora, Sebastian Conran, Christophe Pillet, Matteo Thun ve Ross Lovegrove gibi tasarımcılar ile Indeed, NOA, Pentagon Design, Pilots Design gibi tasarımcıların uzmanlıklarıyla buluşturdu.


bottom of page