top of page

YÜKSEL GÜNER’İ KAYBETTİK

Seramik camiasının duayenlerinden Yüksel Güner İzmir’de yaşamını yitirdi. Hem yönetici olarak sektöre önemli katkılar yapan hem de sanat üretimini sürdüren Güner, Türk seramiğinin yapıtaşlarından biriydi. Türk Seramik Derneği’nin kurucularından olan Yüksel Güner’in cenazesi 19 Ağustos Cumartesi günü Şakirin Camii’nde kılınan öğle namazına müteakip Karacaahmet Mezarlığı’na defnedildi.

Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu Seramik Bölümü’nün ilk mezunlarından olan Yüksel Güner üniversite son sınıf öğrencisiyken Yıldız Porselen Fabrikası’nda, mezun olduğu 1961 yılında ise Çanakkale Seramik Fabrikası’nda çalıştı. 1964’te şimdiki Kalebodur Fabrikaları’nın başlangıcı olan Yer Karoları Fabrikası’nın kuruluşunu ve işletmesini üstlendi. 1966 yılında Eczacıbaşı Genel Müdürlük ve Holding’teki 35 yıl süren üst düzey yöneticilik görevlerinden ayrılıp 2000 yılında emekli oldu. Seramik Üreticileri Birliği Genel Sekreterliği’ni yürüttü. İstanbul Üniversitesi bünyesindeki Seramik Meslek Yüksekokulu’nun kuruluşunda yer aldı. İTÜ Metalurji Fakültesi ve Mimarlık Fakültesi Endüstriyel Tasarım Bölümü’nde 14 yıl öğretim görevlisi olarak çalıştı. Sanatçının halen üniversitelerde ders kitabı olarak okutulan “Seramik” ve kendi yaşam öyküsü ile görüşlerini yazdığı “Farkında mısınız” başlıklı kitapları bulunmaktadır.


Emekli olduktan sonra Bodrum’un Gümüşlük beldesine taşınan Yüksel Güner aynı okuldan mezun olan eşi Türkan Güner ile Keramos Sanat Evi adı altında yaklaşık 650 yapıtın sergilendiği galeri- müzeyi kurdu. Sanatçı, çoğunluğu Bodrum’da olmak üzere İstanbul, Ankara ve İzmir’de 21 kişisel sergi açtı, 41 karma sergiye katıldı. Gümüşlük Çevre Koruma ve Bodrum Sanat ve Kültür Derneği’nde başkanlık yaptı. 62 yıllı aşan sanat geçmişi ile çalışmalarını Keramos Sanat Evi’nde sürdürdü. 2019 yılında ise İzmir’e taşındı.

Comments


bottom of page